Pandémia COVID-19 je príležitosťou aj pre robotiku

Nie je prekvapením, že s rokom 2020 prišli niektoré významné spoločenské posuny vyplývajúce z pandémie nového koronavírusu. Vďaka neustálemu vývoju robotických technológií a aplikácií sa tieto systémy nasadzujú v mnohých priemyselných odvetviach na pomoc v boji proti šíreniu COVID-19.

Za posledných niekoľko rokov sme zaznamenali obrovský pokrok v oblasti robotických technológií naprieč výrobou, aplikáciami v zdravotníctve, autonómnymi automobilmi a bezpilotnými prostriedkami, ale aj významný pokrok v základných technológiách, akými sú snímače, komunikačné systémy, displeje a základná výpočtová technika.

Spolu so skupinou 80 ľudí z priemyselných, výskumných a akademických ústavov sme zostavili aktualizáciu plánu robotiky v USA do roku 2020, ktorá bola pôvodne predstavená Kongresu v roku 2009. Ako príklad uvádzam dve kľúčové odvetvia, ktoré môžu ťažiť z využívania robotika a automatizácie.

Zdravotná starostlivosť

Systém zdravotnej starostlivosti bol po rozsiahlej karanténe v USA spochybnený veľkým počtom úmrtí a prepúšťaní ľudí zo zamestnania. Dôležitou otázkou je, ako a kde môže robotika a automatizácia v takomto scenári pomôcť. V zdravotníctve existuje niekoľko jasných prípadov jej použitia.

Laboratórne roboty umožňujú viac testovania, pričom poskytujú rýchlejšie výsledky. So zvýšenou expozíciou zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v prvej línii, umožňuje automatizácia nielen získavanie vzoriek od pacientov, ale poskytuje lekárom aj možnosť vyšetrovať pacientov na diaľku. Telepresenčné roboty pomáhajú zvýšiť sociálnu vzdialenosť medzi pacientmi a zdravotníckym personálom, čím znižujú riziko ich ochorenia..

Obchod, logistika a výroba

Výroba počas COVID-19 významne poklesla, čiastočne v dôsledku zmien v potrebách trhu, ale tiež v dôsledku naberania dynamiky hospodárskej recesie po začiatku pandémie. Celková priemyselná výroba v USA zaznamenáva pokles, keď napríklad predaj automobilov klesol o viac ako 50 %. Dopravné vzorce sa dramaticky zmenili, maloobchodné tržby klesli v priebehu septembra 2020 o viac ako 20 % a tržby za potraviny a nápoje klesli za rovnaké obdobie o 50 %.

Napriek tejto nepriaznivej situácii zaznamenal elektronický obchod výrazný rast. Predaj tovaru v tradičnom maloobchode sa presunul z kamenných obchodov na web. Za posledný rok zaregistroval elektronický obchod obrovský nárast na celom svete. Spoločnosť Amazon nasadila do svojich skladov viac ako 200.000 mobilných platforiem a dnes je ich počet pravdepodobne okolo 300.000. Veľký pokrok zaznamenávame aj pri automatizovanom vyzdvihnutí tovarov. Keď ľudia budú naďalej minimalizovať úroveň sociálnych kontaktov, distribučné centrá zavedú ešte vyššiu automatizáciu.

Značný záujem je aj o vyriešenie dodávky na poslednú míľu od nákladného vozidla po podnikové či domáce dvere. Jedným z riešení na poslednú míľu je použitie tradičnej mobilnej platformy od Amazon’s Scout. Ďalším potenciálnym riešením je humanoidný robot Digit by Agility Robotics, alebo tradičnejšie služby, napríklad May Mobility. Rozmáha sa tiež trh s dronmi pre dodávky zo vzduchu. Príkladom sú aktivity Amazon Prime Air alebo UPS.

Henrik Christensen (ROBO Global Strategic Advisor, je predsedom kancelárie robotického systému Qualcomm, profesorom na Katedre počítačových vied a inžinierstva v UC San Diego a riaditeľom Inštitútu pre kontextovú robotiku)

Foto: NBC News