OnRobot uvádza podtlakový uchopovač pre paletizačné aplikácie

Spoločnosť OnRobot predstavuje nový OnRobot VGP20, globálne najvýkonnejší elektrický podtlakový uchopovač. VGP20 je kompatibilný so všetkými poprednými značkami robotov s užitočným zaťažením až 20 kg a dá sa využiť pre širokú škálu aplikácií v priemyselných odvetviach, od kozmetiky a elektroniky po farmaceutický priemysel, potravinárstvo a nápojárstvo. Dá sa využiť pre náročné aplikácie balenia a paletizácie, ako je manipulácia s objemnými vrecami, nepriepustnými obalmi či poréznymi kartónovými škatuľami.

„Naši zákazníci sa pýtali na cenovo efektívny a ľahko prevádzkovateľný podtlakový uchopovač, ktorý unesie objemné a ťažké predmety a zároveň bude inteligentným nástrojom zvládajúcim širokú škálu objektov nepravidelných tvarov a poréznych povrchov,“ hovorí Enrico Krog Iversen, CEO spoločnosti OnRobot. „VGP20 kombinuje výkon, inteligenciu a jednoduché použitie, ktoré konkuruje drahým a komplexným pneumatickým uchopovačom.“

Finálne operácie typu paletizácia sú nákladné a náročné na pracovnú silu. Výsledky prieskumu ukazujú, že priemerné mzdové náklady predstavujú 65 % prevádzkových rozpočtov na skladové zariadenia, čo prevyšuje náklady na energie, daňové povinnosti, distribúciu a nájomné spolu.

Automatizácia je tak pre spoločnosti všetkých veľkostí ideálnym riešením. Iný prieskum odhaduje, že nasadenie automatizovaných paletizačných riešení v potravinárskom a nápojárskom sektore sa od roku 2017 každoročne zvýšilo v priemere o viac ako 13 % a do roku 2022 má dosiahnuť hodnotu 390 miliónov USD.

90-percentná úspora nákladov v porovnaní s pneumatickými uchopovačmi

Nový elektrický podtlakový uchopovač VGP20 od OnRobot sa môže použiť na aplikácie, pre ktoré boli tradične využívané výkonné pneumatické uchopovače, a to za zlomok nákladov a s minimálnou komplexnosťou. Zatiaľ čo pneumatické zariadenia vyžadujú na prevádzku stlačený vzduch, VGP20 je plne elektrický a pripravený na okamžité použitie. Na rozdiel od tradičného nasadenia pneumatických uchopovačov nástroj firmám umožňuje ušetriť až 90 % nákladov na prevádzku a údržbu.

VGP20 poskytuje neobmedzené nastavenie prísaviek a vzduchového prúdu, pričom viackanálové funkcie umožňujú aplikáciu na viac predmetov rôznych tvarov a veľkostí. Zabudovaná inteligencia uchopovača VGP20 v kombinácii s ľahko použiteľným softvérom navyše poskytuje funkciu presného riadenia prietoku vzduchu a prekonáva tak možnosti tradičných pneumatických uchopovačov. Užívateľom umožňuje meniť typy úchopov používaných v rôznych aplikáciách, od mäkkého úchopu na manipuláciu s krehkými predmetmi, po pevný úchop na manipuláciu s objemnými a ťažkými kartónovými škatuľami s poréznymi povrchmi.

Používanie lacnejších obalových materiálov

V rokoch 2010–2020 vzrástli náklady na obalové kartóny takmer o 40 %. Zvyšujúce sa požiadavky zo strany elektronického obchodovania a odhady ďalšieho nárastu vedú prepravcov k hľadaniu lacnejších alternatív obalových materiálov. Tenšie, poréznejšie kartóny a ľahké prepravné vrecká však predstavujú výzvu pre tradičné automatizované balenie a paletizáciu. Výkonný, prispôsobiteľný OnRobot VGP20 tieto tenšie a lacnejšie obalové materiály ľahko zvládne a zaistí prepravcom značnú úsporu nákladov ako na automatizáciu, tak na prepravu.

OnRobot VGP20 umožňuje tiež nepretržitý monitoring prúdenia vzduchu uchopovača. Ak je táto funkcia nastavená a dôjde k prerušeniu podtlaku, robot sa okamžite zastaví a zobrazí sa výstraha.

„Efektívna výkonnosť balenia a paletizácia je kľúčom k úspechu výrobcov a spoločností podnikajúcich v e-commerce a logistike. Nedostatok pracovných síl predstavuje dlhodobú výzvu na manuálny spôsob práce, ktorý je navyše monotónny a neergonomický,“ povedal E. K. Iversen. „Výkonný a všestranný uchopovač VGP20 umožňuje spoločnostiam tieto úlohy automatizovať, pričom poskytuje úľavu pracovníkom a zvyšuje celkovú produktivitu a kvalitu.“