Obchvat Kežmarku bude len v polovičnom profile

Termín spustenia výstavby diaľničného privádzača z Popradu do Kežmarku stále nie je známy. Potvrdil to minister dopravy a výstavby Árpád Érsek. Podľa neho však bude stavba rozdelená na dve časti. Kým obchvat mesta sa má vybudovať v polovičnom profile, napojenie pred Kežmarkom bude v plnom profile. Takéto rozdelenie umožní podľa odborníkov rýchlejšie budovanie trasy.

V súčasnosti sa zatiaľ čaká na územné rozhodnutie a štúdiu realizovateľnosti stavby. Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka by aj výstavba obchvatu v polovičnom profile predstavovala odľahčenie dopravy v meste, ktorým denne prechádza viac ako 20-tisíc vozidiel. Pripomenul, že v okrese za posledné roky pribudlo viac ako tritisíc pracovných miest, no najväčšou brzdou do budúcnosti v rámci rozvoja nielen okresu Kežmarok, ale aj časti severovýchodného Slovenska, je rozvoj nadradenej infraštruktúry, teda ciest a železníc.

Mesto sa preto podľa primátora potrebuje napojiť na Poprad a už existujúcu diaľničnú sieť. Ďalší potenciál však vidí aj v napojení na Poľsko, ale aj na Starú Ľubovňu a Bardejov. Obchvat by mal prechádzať tromi katastrálnymi územiami, Veľkou Lomnicou, Huncovcami a Kežmarkom.

Foto: www.royal-towns.sk