Nórsko je vedúcou krajinou v oblasti elektromobility

Predaj elektromobilov v Nórsku vzrástol minulý rok o viac než 30 %, zásluhou čoho zaznamenala škandinávska krajina rekord. Podiel elektrických áut sa na celkovom počte predaných vozidiel v minulom roku podieľal vyše 42 %.

Podľa Nórskej federácie pre cestnú dopravu vzrástol predaj elektromobilov v Nórsku v roku 2019 o 30,9 %. Výrazne k tomu prispel najmä dopyt po automobiloch od Tesly. Jej Model 3 bol vlani najpredávanejším elektrickým autom v Nórsku.

Vysoký rast predaja elektromobilov viedol k tomu, že po nórskych cestách jazdilo v roku 2019 až 42,4 % elektromobilov, čo predstavuje svetový rekord. Nóri v tomto roku očakávajú zvýšenie ich podielu až na 60 %.

V roku 2018 predstavovali elektromobily z celkového počtu predaných áut v Nórsku 31,2 %. Na porovnanie, v roku 2013 dosahoval ich podiel na celkovom predaji iba 5,5 %.

Cieľom Nórska je mať v roku 2025 na cestách iba elektrické vozidlá. Vláda preto vlastníkom elektromobilov ponúka výhodné daňové podmienky a poskytuje im aj iné výhody, napríklad bezplatné parkovanie a dobíjanie či bezplatné využívanie spoplatnených ciest.