Nitriansky Jaguar získal povolenie na rozšírenie výroby

Zámer na rozšírenie predložila automobilka v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie ešte v lete 2017. Denník Hospodárske noviny však upozornil, že začiatkom júla t.r. dostal podnik od štátu definitívny súhlas. „Rozšírenie haly je plánované s cieľom zabezpečenia výroby 150-tisíc vozidiel a finálneho rozšírenia pre 300-tisíc áut ročne,“ uvádza sa v zámere.

Projekt pritom hovorí nielen o rozšírení priestoru súvisiaceho s dodávkou komponentov, ale aj o plánovanom projekte na montáž batériových modulov a veľkých batérií. „Účelom navrhovanej prevádzky Powertrain je montáž prefabrikovaných batériových článkov do modulov, ktoré budú následne nainštalované do jednej veľkej batériovej jednotky vhodnej na montáž až do 150-tisíc vozidiel ročne,“ avizovala fabrika ešte v roku 2017.

Vtedy predložený zámer predpokladá aj výrazný nárast počtu zamestnancov na 6-tisíc. „Počet pracovníkov počas prevádzky bude väčší. Spolu so zamestnancami v prevádzke Powertrain sa celkový počet ľudí z dôvodu tejto zmeny zvýši zrejme približne o 2-tisíc,“ píše sa v dokumente. V čase rozhodnutia umiestniť investíciu na Slovensko a vybudovať tu nový závod v Nitre hovoril manažment aj o ďalšej štúdie uskutočniteľnosti, ktorá bude riešiť možnosť pre prípadné budúce rozšírenie závodu v Nitre.

„V tejto súvislosti bola vypracovaná a podaná EIA (v roku 2017), ktorá súvisí s týmto našim deklarovaným zámerom,“ objasnila Miroslava Remenárová, manažérka pre korporátne záležitosti Jaguaru. Akákoľvek nová investícia podlieha podľa nej dôkladnému podnikateľskému posúdeniu a mnohým nadväzným analýzam. „V tejto oblasti naša spoločnosť zatiaľ neprijala žiadne konečné rozhodnutie,“ konštatovala. Kedy by sa tak mohlo stať, nespresnila.

Zdroj: SITA

Foto: Nitralive