Nemecko ťažké chvíle ešte len čakajú

Nemecko sa síce v treťom kvartáli tesne vyhlo recesii, jeho hospodárstvo je však odsúdené na ďalšie spomaľovanie. Problémom je najmä nedostatok investícií do informačných a komunikačných technológií. Nálada nemeckých domácností sa aktuálne nečakane zlepšuje. Podľa prieskumu GfK sa Index nálady nemeckých spotrebiteľov zvýšil z hodnoty 9,6 na 9,7 bodu. Analytici pritom očakávali hodnotu indexu bezo zmeny.

“Dôvodom zlepšenia sú optimistickejšie vyhliadky na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Navyše náladu povzbudili i blížiace sa Vianoce. Nemecké domácnosti tak budú môcť ťažiť zo silného pracovného trhu a rastu miezd, čo im dovolí otvoriť pred sviatkami peňaženky a potiahnuť tak celú nemeckú ekonomiku,” hovorí Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank.

Napriek tomu štruktúru tamojšieho hospodárstva ťažia vnútorné problémy. Nasledujúci graf nám hovorí, že to najhoršie nemeckú ekonomiku ešte len čaká. Krajina sa v treťom štvrťroku tohto roku tesne vyhla technickej recesii v dôsledku oživenia zahraničného dopytu, ktorý odrážal zlepšený rast vývozu do Turecka a Spojeného kráľovstva. HDP Nemecka tak vzrástlo o 0,1 percenta.

“Dynamika nemeckého hospodárstva však zostáva krehká. Čína, ktorá je jeho najdôležitejším obchodným partnerom s celkovým objemom obchodu približne 200 miliárd EUR, totiž stále čelí hospodárskym otrasom,” tvrdí Christopher Dembik.

Najnovšie údaje ukazujú, že rast vývozu Nemecka do Číny je na najnižšej úrovni od začiatku roka 2016, keď v októbri poklesol na 8,2 percenta. Predbežné údaje o obchode naznačujú, že pokles ešte neskončil a v nadchádzajúcich mesiacoch by sa mohol zhoršiť, čo by malo v decembri a januári viesť k novému poklesu nemeckého výrobného PMI.

Okrem toho Nemecko čelí aj štrukturálnej výzve spojenej s nesprávnym rozdelením investícií, čo v nadchádzajúcich rokoch poškodí rast. Krajina je veľmi dobre hodnotená z hľadiska investícií do výskumu a vývoja. Ich veľká časť však pripadá na ťažký automobilový sektor, ktorý predstavuje až zhruba 50 percent výskumu a vývoja za posledné roky. Napríklad v Spojených štátoch je to len šesť percent.

“Výsledkom je, že odvetvie informačných a komunikačných technológií trpí chronickým nedostatkom investícií, čo má negatívny vplyv na potenciálny rast a vedúce postavenie v kľúčových technologických inováciách. Podľa nášho názoru predstavuje výrazná nerovnováha v investíciách do výskumu a vývoja spolu s vysokou hospodárskou závislosťou od automobilového priemyslu (približne 15% HDP krajiny) pre Nemecko najdôležitejšiu hospodársku hrozbu,” uzatvára Christopher Dembik.