Na prepravu vakcíny bude treba osemtisíc Jumbo jetov

Preprava vakcíny proti vírusu Covid-19 do celého sveta bude podľa predstaviteľov leteckého priemyslu najväčšou dopravnou výzvou v histórii. Bude potrebný ekvivalent 8000 Boeingov 747, uviedla Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA). Hoci zatiaľ neexistuje žiadna vakcína proti vírusu Covid-19, IATA už spolupracuje s leteckými spoločnosťami, letiskami, globálnymi zdravotníckymi orgánmi a farmaceutickými firmami na globálnom pláne leteckej prepravy.

Distribučný program predpokladá, že je potrebná iba jedna dávka na osobu. „Bezpečné dodávanie očkovacích látok proti vírusu Covid-19 bude pre globálny priemysel leteckej nákladnej dopravy poslaním storočia. K tomu však nedôjde bez starostlivého predbežného plánovania. Momentálne už nastal čas,“ uviedol výkonný riaditeľ IATA Alexandre de Juniac. Zatiaľ čo sa letecké spoločnosti v období prudkého poklesu letov cestujúcich zamerali na doručovanie nákladu, preprava vakcín je oveľa zložitejšia.

Nie všetky lietadlá sú totiž na to vhodné, pretože na prepravu liekov je potrebné bežné teplotné rozpätie od 2 do 8° C. Niektoré vakcíny si môžu vyžadovať teploty pod bodom mrazu, čo by vylučovalo ešte viac lietadiel. „Tieto postupy dobre poznáme. Musíme ich však zväčšiť na požadovanú mieru,“ dodala Glyn Hughes, vedúca oddelenia cargo v spoločnosti IATA. Dodala, že lety do niektorých častí sveta vrátane niektorých oblastí juhovýchodnej Ázie budú kritické.

Vojenská presnosť

IATA tvrdí, že vzhľadom na nedostatok nákladnej kapacity, veľkosť regiónu a zložitosť hraničných priechodov bude distribúcia vakcíny po celej Afrike nemožná. Preprava si bude vyžadovať takmer vojenskú presnosť a precíznu prípravu zariadení na výrobu chladu i mrazu v sieti miest, kde sa vakcína bude skladovať.

Približne 140 vakcín je v počiatočnom vývoji a zhruba dve desiatky sa už v súčasnosti testujú v klinických štúdiách na ľuďoch. Vakcína, ktorú vyvíja Oxfordská univerzita, je už v pokročilom štádiu testovania. IATA vyzvala vlády, aby už teraz začali starostlivé plánovanie s cieľom zabezpečiť úplnú pripravenosť na distribúciu po schválení vakcín.

Dôležité bude zabezpečiť manipuláciu s vakcínami a ich prepravu pri kontrolovaných teplotách. „Vakcíny budú veľmi cennou komoditou. Musia byť prijaté opatrenia, aby sa zabezpečilo, že zásielky zostanú zabezpečené pred nedovolenou manipuláciou a krádežou,“ dodali predstavitelia IATA.

Zdroj: BBC news

FOTO: Obrázok od Danilo Bueno z Pixabay