LOT kúpi nemeckú leteckú spoločnosť Condor

Nemeckú leteckú spoločnosť Condor, dcérsku firmu skrachovanej britskej cestovnej kancelárie Thomas Cook, kúpi poľská firma PGL, vlastník aerolínií LOT. Informovala o tom agentúra PAP.

O Condor malo záujem viacero spoločností, medzi nimi americký investičný fond Apollo a britský fond Greybull. V ponukovej vojne však nakoniec vyhrala poľská spoločnosť. Dokončenie kontraktu sa očakáva do konca apríla v závislosti od rozhodnutia regulačných úradov.

Condor patril spoločnosti Thomas Cook od roku 2009 a po krachu cestovnej kancelárie leteckú spoločnosť nad vodou držal iba štátom poskytnutý preklenovací úver v hodnote 380 miliónov eur, ktorý dal spoločnosti čas na hľadanie nového investora. Cena kontraktu zverejnená nebola. Ako však povedal šéf LOT Rafal Milczarski, je férová a umožní poľskej firme splatiť preklenovací úver v plnej miere.

Aerolínie Condor zamestnávajú približne 5000 ľudí a vo svojej flotile majú takmer 60 lietadiel. Spojenie poľskej a nemeckej leteckej spoločnosti dostane pod jednu strechu veľkosťou zhruba rovnaké firmy. Ako dodal Milczarski, názvy spoločností sa meniť nebudú, pričom v nasledujúcom období by mali expandovať najmä v strednej a vo východnej Európe.