Lepšia udržateľnosť v oblasti balenia už nie je snom

Vedeli ste, že množstvo odpadu len z baliacich materiálov sa len v Česku pohybuje v ráde sto tisíc ton za rok? Technologická spoločnosť 3M sa snaží prichádzať s riešeniami, ktoré množstvo odpadu jednoducho znižujú. Tieto malé, ale predsa dôležité kroky, odľahčujú našu planétu od zbytočného odpadu a prispievajú k zmierneniu klimatických zmien.

V dnešnej dobe je potrebné nielen šetriť prírodné zdroje, ale tiež premýšľať nad znižovaním produkcie odpadu. Vo všetkých odvetviach, kde sa spoločnosť 3M pohybuje, sa snaží za sebou zanechávať minimálnu uhlíkovú stopu, alebo inak prispieť k udržateľnosti. Jedným z mnohých problémov dneška je používanie veľkého množstva výplní do balíkov a celkovo spotreba baliaceho materiálu na prepravu zásielok. Podľa údajov prepravných spoločností sa priemerne prepraví viac ako 500 miliónov balíkov ročne, čo činí množstvo odpadu väčšie ako 100.000 tisíc ton. Inžinieri v 3M sa snažia inovovať a hľadať také riešenia v oblasti balenia produktov aj prepravy zásielok, ktorá zníži celkový vplyv na životné prostredie a budú pre zákazníkov použiteľné.

Kroky na zníženie odpadu z baliacich materiálov

3M sa snaží dlhodobo obmedzovať odpad z balenia produktov. Za posledných päť rokov spoločnosť globálne znížila hmotnosť obalov o viac ako 13.700 ton. V rámci inovácií sa zameriava na projekty, ktoré sa týkajú vratných, znovupoužiteľných alebo recyklovaných obalov, a v dlhodobom hľadisku by mali znížiť produkciu oxidu uhličitého o 7700 ton. „Na znižovanie objemu odpadu spoločnosť 3M pracuje od 70. rokov 20. storočia, a síce prevenciou, opakovaným používaním a recykláciou vo svojich prevádzkach. V roku 2008 už spoločnosť 3M zrecyklovala alebo opätovne použila 20krát viac odpadu, než koľko ho upravila, zlikvidovala na skládkach alebo odoslala do spaľovní,“ uvádza Report udržateľnosti 3M.

Príkladom efektívneho znižovania odpadu z balenia je sada kompresných obväzov 3M Coban 2 Layer Compression System, ktorej obal prešiel nenápadným redizajnom – ovínadla v krabičke oddeľovala papierová prepážka, a nakoniec sa usúdilo, že je nadbytočná. Táto zmena znížila množstvo odpadu za rok o 20 ton. „V procese používame menej zdrojov a naši zákazníci tým generujú menej odpadu. Menej obalov znamená zníženie odpadu a čistejší svet pre všetkých,“ hovorí Jiří Kratochvíl, Product Stewardship Advanced Engineer zo 3M.

Ďalším inovatívnym príkladom udržateľného myslenia sú náplasti Tegaderm, ktoré 3M dodáva do nemocníc už desiatky rokov. Z hygienických dôvodov sú náplasti zabalené zvlášť. 3M vyvinula patentovaný princíp balenia každej sterilnej náplasti a podarilo sa jej ušetriť 30 % potrebného množstva materiálu, čo znížilo produkciu odpadu vo výrobe aj v nemocniciach. Tesniace lepidlo pre puzdro je vyrobené bez prírodného latexu a kartón použitý na balenie do krabíc je vyrobený zo 100% recyklovaného materiálu.

Ľahké a zelené balenie zásielok

Moderným riešením pre balenie balíkov v distribučných centrách e-shopov je Scotch Flex & Seal Shipping Roll. Bežne sa tovar balí do kartónovej škatule, na utesnenie sa použije papierová drť alebo bublinková fólia a všetko dohromady spoľahlivo spojí množstvo lepiacej pásky. Scotch Flex & Seal má z vonkajšej strany papier, z vnútornej bublinkovú fóliu, a navyše patentovaný systém prichytenia.

Všetky tieto náležitosti dohromady šetria čas a množstvo spotrebovaného materiálu až o polovicu. Rola má rozmery 300 x 30 cm, stačí odstrihnúť kus veľký tak akurát, aby prekryl balený predmet, a potom už len uhladiť okraje, ktoré sa vďaka lepiacej funkcii ľahko spoja. Uprostred sa nachádza výplň podobná bublinkovej fólii a vonkajší film je vodeodolný, teda Scotch Flex & Seal zaručí bezpečnú a udržateľnejšiu prepravu.