Lepenka ako šetrný smer balenia. Ktorú si vybrať a prečo?

Niet pochýb o tom, že lepenka je pre manažérov logistiky kľúčovým materiálom. A to nielen vďaka svojim praktickým vlastnostiam a širokej využiteľnosti, ale aj ako cesta balenia s ohľadom na prírodu. Použiť papier namiesto plastu je dnes najobľúbenejší spôsob, ako baliť šetrnejšie. A preto obľuba tohto obalového materiálu na trhu stúpa. Aké sú možnosti výberu lepeniek a ich využiteľnosť? A aký typ lepenky zvoliť na prepravu tovaru?

Výber správnej hrúbky kartónu je kľúčový

Ochrana výrobku počas prepravy či skladovania je závislá na výbere hrúbky kartónu. Čím je výrobok krehkejší alebo ťažší, tým väčšiu ochranu potrebuje, a preto je obal silnejší. Obalový priemysel ponúka hneď niekoľko možností vrstvenia lepenky. Lepenka je zložená z plochého, vlnitého a ďalšieho plochého papiera. Je možné ju zostaviť z niekoľkých vrstiev. Čím viac drážok, tým je kartón silnejší a odolnejší. Tomu sa potom hovorí trojvrstvová alebo päťvrstvová lepenka.

Ako lepenku správne používať a kedy akú veľkosť zvoliť vysvetľuje Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA: „Trojvrstvová lepenka je najtenšia hrúbka lepenky. Je ideálna na balenie ľahkých výrobkov, ktoré nie sú citlivé na nárazy pri preprave a skladovaní. Je vhodná napríklad na zasielanie oblečenia alebo posteľnej bielizne. Táto lepenka s jednou drážkou je všeobecne dostačujúca pre malé objednávky doručované v málo rizikových prepravných podmienkach (cestná alebo mestská doprava). Je tiež vhodná pre položky s nízkou hodnotou.“

Nahradí dobrý tlmiaci materiál silnejšia lepenka?

Na zabezpečenie výrobku v obale sa používa výplňový materiál, ktorý obmedzuje nárazy na vnútornú stranu. Používa sa tiež na oddelenie rôznych predmetov, aby sa netreli alebo do seba navzájom nenarážali. Drážka kartónového obalu slúži na vyplnenie medzery v obaloch. Zabraňuje nárazom na vonkajšej strane obalu, ktoré by mohli poškodiť samotný obal aj výrobky vo vnútri.

„Päťvrstvová lepenka s dvojitým drážkovaním je o 50 % pevnejšia ako lepenka s jednoduchým drážkovaním. Je ideálna na ochranu krehkých výrobkov alebo výrobkov, ktorých hmotnosť neumožňuje použitie trojvrstvovej lepenky. Vydrží hmotnosť až 40 kg, a preto sa používa napríklad na balenie kníh, dekoratívnych predmetov, malých domácich spotrebičov, nádob a podobne. Pri najkrehkejších výrobkoch je nutné dobré zakliesnenie, aby sa maximalizovala ochrana vo vnútri obalu,“ pokračuje Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA.

Kedy zvoliť zosilnenú päťvrstvovú lepenku?

Zosilnená lepenka s dvojitou drážkou je o 50 % odolnejšia, je hrubšia a obsahuje bariéru proti otrasom a riziku perforácie. Obsahuje tlmič nárazov, ktorý chráni obsah schránky v prípade nárazu a vydrží zaťaženie až 70 kg. Je odolná proti prasknutiu, vlhkosti, zmenám teploty a zvislému stlačeniu, a preto sa odporúča pre vývoz poloťažkých nákladov v ťažkých prepravných podmienkach.

Sedemvrstvová vlnitá lepenka

Napriek svojej nízkej hmotnosti je sedemvrstvová lepenka s trojitou drážkou o 30 % pevnejšia ako zosilnená doska s dvojitou drážkou. Je to najsilnejší a najlepšie chrániaci typ, ktorý umožňuje chrániť obsah schránky v prípade nárazu v dôsledku kolízie. Tento typ lepenky vydrží veľmi ťažké zaťaženie (až 500 kg). Je preto ideálny pre krabice, ktoré je možné prepravovať na paletách alebo na prepravu veľmi ťažkých výrobkov, ako sú domáce spotrebiče alebo napríklad nábytok.

„Vďaka trojnásobnej hrúbke je odolná proti prasknutiu, vlhkosti, teplotným výkyvom a vertikálnemu stlačeniu. Je veľmi pevná a je možné ju opakovane používať. Vďaka tomu je ešte úspornejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Jej trojitá hrúbka steny chráni veľmi krehké predmety ako sú elektronické výrobky, umelecké diela alebo sklenené fľaše. Vďaka svojim vlastnostiam sa trojitá drážková lepenka odporúča pre náročnú prepravu, vývoz a dlhodobé skladovanie,“ dokončuje Gabriela Fabianová, generálna riaditeľka spoločnosti RAJA.

TIP: Pri správnom výbere je potrebné vziať do úvahy viac faktorov

Správny rozmer šetrí prírodu aj náklady. Správna veľkosť a objem obalu hrajú dôležitú úlohu pri znižovaní nákladov na prepravu a snahe redukovať množstvo odpadu. Dobre zvolená veľkosť obalu je tiež zásadná pre bezpečie tovaru. Pokiaľ je krabica príliš veľká, prepravované výrobky sa v nej budú pohybovať, čím sa zvyšuje riziko poškodenia.

Povaha tovaru určuje, aký typ balenia zvoliť. Niektorý tovar je obzvlášť citlivý na teplo, chlad, vlhkosť atď. Iný môže predstavovať riziko, ak sa počas prepravy rozbije alebo vyleje (poškodenie iného tovaru, uvoľnenie toxických látok atď.). „V takomto prípade sa treba najprv obrátiť na odborníkov, ktorí navrhnú špecifické obalové riešenia. Existujú napríklad izolované lepenkové obaly na potraviny alebo farmaceutické výrobky. V ponuke sú aj kartónové obaly určené špeciálne pre fľaše,“ dopĺňa Gabriela Fabianová.

Krehký tovar je potrebné baliť s opatrnosťou. Pokiaľ sú prepravované výrobky veľmi citlivé na nárazy je vhodné do obalu vždy pridať tlmiaci materiál. To ich lepšie ochráni. Zásadná je tiež vhodná veľkosť obalu, aby sa doň dal polstrovaný materiál ľahko integrovať. Na prepravu krehkého tovaru sú vhodné aj kartónové obaly s integrovaným polstrovaním.

Obal ako vyjadrenie myšlienky firmy. Potreba pridať hodnotu výrobku a prispôsobiť obal požiadavkám firmy? Úprava tvaru kartónu, farieb či pridanie odkazu, to sú možnosti, ktoré dodávatelia ponúkajú svojim klientom. Možnosti personalizácie obalov je skutočne veľa!