Kuehne+Nagel zásobuje závod na výrobu klimaticky neutrálneho paliva

Spoločnosť Kuehne+Nagel bude organizovať logistiku projektu zameraného na premenu elektrickej energie na metanol v rámci pilotnej fázy projektu Haru Oni v Čile pre spoločnosť Siemens Energy. Na tomto projekte spolupracujú spoločnosti Siemens Energy (Nemecko), Porsche (Nemecko) a Highly Innovate Fuels alebo HIF (Čile). Haru Oni bude prvým integrovaným komerčným závodom na výrobu klimaticky neutrálneho paliva z vetra a vody na svete, ktorý sa orientuje na účely dekarbonizácie sektora dopravy.

Počas pilotnej fázy je cieľom projektu Haru Oni vyrobiť 130 000 litrov klimaticky neutrálneho paliva do roku 2022. V ďalších dvoch fázach sa plánuje zvýšenie kapacity na 55 miliónov litrov ročne do roku 2024 a na približne 550 miliónov litrov e-paliva do roku 2026. Projekt sa oficiálne začal 10. septembra 2021 slávnostným položením základného kameňa za účasti čilského ministra pre energetiku.

Do konca tohto roka budú hlavné diely veternej turbíny, gondola, čepele a časti veže, prepravené z viacerých prístavov v Číne a dodané v rámci jednej charterovej zásielky do Punta Arenas v Čile. Okrem toho sa z Európy zrealizuje viacero zásielok s využitím kontajnerov a flat-rackov. Najdlhšími dielmi sú tri čepele dlhé niečo vyše 65 metrov a  najťažšou časťou je gondola vážiaca takmer 77 ton.

Torsten Dubsky, projektový riaditeľ pre Haru Oni v Siemens Energy, hovorí: „Obnoviteľná energia sa už nebude vyrábať len tam, kde je potrebná, ale kde je k ideálny dostatok prírodných zdrojov ako vietor a slnko. Po celom svete vzniknú nové dodávateľské reťazce, ktoré budú prevážať obnoviteľnú energiu z jedného regiónu do druhého.

Na zaručenie týchto infraštruktúr je potrebná skúsená projektová logistická podpora a sme veľmi radi, že spoločnosť Kuehne+Nagel je našim partnerom v pilotnom projekte Haru Oni.“

Mustafa Sener, globálny riaditeľ pre projektovú logistiku v spoločnosti Kuehne+Nagel, hovorí: „Ako líder v tomto odvetví sme nielen zaviazaní znižovať svoj príspevok k celosvetovým emisiám CO2 prostredníctvom nášho programu uhlíkovej neutrality, ale chceme taktiež aktívne znižovať emisie CO2 v doprave. Spoločnosť Kuehne+Nagel je mimoriadne hrdá na to, že je partnerom v jednom z najprestížnejších projektov v záujme plnenia klimatických cieľov EÚ 2030.“

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.