Jumbo ukotvilo FPSO systém v rekordnej hĺbke

Spoločnosť Jumbo Offshore nainštalovala 14-bodový kotviaci systém FPSO v hĺbke 1760 metrov, čím prekonala svoj vlastný hlbokomorský rekord. Projekt sa uskutočnil v rámci prípravy na inštaláciu prvého FPSO vo východnom Stredozemnom mori.

Jumbo Offshore, firma na prepravu ťažkých nákladov, uzavrela zmluvu s TechnipFMC, ktorá je zodpovedná za vývoj projektu Energean Power FPSO. Po dokončení bude tento FPSO vyrábať zemný plyn z plynového poľa Karish v Izraeli. Rozsah práce spoločnosti Jumbo zahŕňal dopravu a inštaláciu 14 sacích pilótov, privádzacieho potrubia a 24-palcovej cievky na ťažbu a prepravu hlbokomorského plynu. Sacie zariadenia vážili od 176 do 235 ton.

Dva 900-tonové žeriavy pobrežného konštrukčného plavidla Jumbo Fairplayer boli prekonfigurované tak, aby zvládli každú časť inštalácie, najmä úpravu hlbokomorských navijakov Fairplayer, ktoré umožňujú inštalačné práce až do hĺbky 3000 metrov.

Podľa, vedúceho projektového inžiniera spoločnosti Jumbo, bola inštalácia veľkej sacej jednotky obzvlášť náročná a vyžadovala si špeciálne skonštruovanú metódu, pri ktorej bola jednotka najskôr dopravená do hĺbky 200 metrov, kde bola zavesená na zdvihák Dyneema. „Následne sme vytiahli hák, prekonfigurovali sme žeriav, vybrali sme zariadenie zo zdviháku a začali druhý ponor do hĺbky 1760 metrov. Je to náš rekord a som veľmi hrdý na tím, ktorý to dosiahol,“ hovorí Joosta van der Wiel, vedúci projektový inžinier spoločnosti Jumbo Offshore.

Dôležitou súčasťou komplexu je cievka na ťažbu a následnú exedíciu plynu. Ide o veľmi flexibilné zariadenie, takže jeho zdvíhanie a spúšťanie si vyžadovalo dvojitý zdvih so zložitým technickým vybavením. „Táto technická účinnosť je dobrým príkladom toho, ako naše plavidlá DP2 dokážu zvládnuť dopravné aj inštalačné potreby projektu iba s jedným plavidlom, “ konštatuje projektový manažér Wieteke Looijschelder. Dokončenie prác spoločnosti Jumbo sú naplánované na rok 2021, keď sa holandská prepravná spoločnosť nainštaluje a zapojí Energean Power FPSO do plnej prevádzky.

Čo je FPSO

Jednotka plávajúcej výroby a vykládky (FPSO) je plávajúca loď používaná v ropnom a plynárenskom priemysle na mori na výrobu a spracovanie uhľovodíkov a na skladovanie ropy. Plavidlo FPSO je určené na ťažbu a príjem uhľovodíkov (ropa, zemný plyn) z neďalekých plošín alebo podmorských šablón. Zariadenie na plavidle ich spracováva a skladuje ropu a zemný plyn do času, kým ich nebude možné preložiť na kyvadlové tankery alebo prepravovať potrubím. FPSO sa uprednostňujú najmä v pohraničných pobrežných oblastiach, pretože sa ľahko inštalujú a na vývoz ropy nevyžadujú miestnu infraštruktúru ropovodu. FPSO môžu byť konverziou ropného tankera alebo to môžu byť plavidlá postavené špeciálne pre dané použitie. Plavidlo používané iba na skladovanie ropy bez jeho spracovania sa označuje ako FSO.

Foto: Jumbo Offshore