Jaguar Land Rover a Aston Martin obnovia výrobu

Automobilový gigant Jaguar Land Rover (JLR) bude budúci mesiac postupne pokračovať v produkcii v dvoch závodoch vo Veľkej Británii. Tento krok nasleduje po oznámení výrobcu automobilov Aston Martin Lagonda, že 5. mája otvorí svoju továreň v južnom Walese. Spoločnosť JLR uviedla, že od 18. mája sa výroba obnoví v Solihulle v regióne West Midlands a vo výrobnom závode vo Wolverhamptone. Približne štvrtina pracovnej sily v Solihulle sa vráti do práce budúci mesiac.

Vo vyhlásení JLR sa uvádza: „V Číne začíname zaznamenávať oživenie v predaji vozidiel a zákazníci sa vracajú do našich showroomov. Náš spoločný podnik v Changshu je v prevádzke od polovice februára. Keďže krajiny upúšťajú od dištančných pokynov a maloobchodníci sa otvárajú po celom svete, v pravý čas sa potvrdzujeme opätovné spustenie výroby v našich ďalších závodoch.“

Pre manažment JLR je zdravie a pohoda zamestnancov prioritou. Určil preto podmienky a pokyny na podporu bezpečného návratu do práce. Spoločnosť prijíma prísne sociálne dištančné opatrenia. V súčasnosti hodnotí prijaté opatrenia na zabezpečenie ochrany pracovnej sily po návrate do práce. „Pokračujeme v monitorovaní situácie Covid-19 a riadime sa pokynmi všetkých príslušných orgánov na trhoch nášho pôsobenia.“ Postupne sa obnovuje aj výroba v závodoch JLR v Rakúsku a na Slovensku.

Manažment Aston Martin oznámil, že obnoví svoju činnosť vo svojom zariadení St. Athan na základe pokynov orgánov verejného zdravia vo Walese a v Anglicku tak, aby sa dostatočne chránila pracovná sila. Spoločnosť tiež oznámila, že tím vedúcich pracovníkov súhlasil so znížením mzdy.

Výkonný riaditeľ Andy Palmer sa vzdáva 35 % svojho základného platu. Už predtým firma oznámila, že za finančný rok 2019/20 nedostane ročný bonus. Ostatní riaditelia sa vzdávajú 35 % svojich platov. Podpredsedovia súhlasili so znížením základného platu o 20 % a ostatní členovia najvyššieho vedenia boli požiadaní, aby akceptovali zníženie miezd o 10 %. Zníženie platov sa bude uplatňovať od 1. apríla po dobu troch mesiacov. Spoločnosť, známa výrobou automobilov značky James Bond, zamestnáva 500 zamestnancov v Gaydone a 300 v St. Athane.

Foto: Listers