ITIS Holding chce poskytovať dopravcom službu európskeho mýta v SR

Česká spoločnosť ITIS Holding, a. s., so sídlom Prahe má ambíciu byť významným poskytovateľom inteligentných riešení pre dopravu, dodávať či prevádzkovať systémy pre výber mýta nielen na Slovensku. Zároveň má záujem poskytovať Európsku službu elektronického mýta (EETS), potvrdil v pondelok ITIS Holding pre agentúru SITA.

„Odhadovať trhový podiel ITIS Holding je skutočne predčasné. V súčasnosti iba diskutujeme o tom, ako by služby EETS pre dopravcov na Slovensku mohli vypadať, a či ich bude poskytovať materská spoločnosť ITIS Holding, alebo niektorá z dcérskych spoločností v skupine,“ uviedol hovorca ITIS Holding Miroslav Beneš. ITIS Holding je stopercentným vlastníkom prevádzkovateľa slovenského mýta SkyToll, a. s., Bratislava, spoločnosti CzechToll, s.r.o., Praha, ktorá prevádzkuje české mýto, ako aj technologickej firmy TollNet, a. s., Praha a dodávateľa platobných riešení pre dopravcov PaySystem, s.r.o., Bratislava. Koncovými majiteľmi akcií ITIS Holdingu sú finančná a investičná skupina PPF a dlhoročný riaditeľ SkyToll-u Matej Okáli, ktorý je od roku 2019 aj generálnym riaditeľom CzechTollu.

Termín zavedenia služby EETS na Slovensku ani jej detaily nedokáže česká spoločnosť momentálne odhadnúť. „Podľa informácií z minulého týždňa Národná diaľničná spoločnosť (NDS) len pripravuje spustenie testovacieho prístupu pre poskytovateľov. Samotnú ponuku klientom i dátum začatia poskytovania služieb pritom ovplyvňujú viaceré ďalšie faktory,“ priblížil Beneš s tým, že aj preto nie je v ich skupine o ničom pevne rozhodnuté.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) očakáva, že väčšina cestných dopravcov v mýtnom systéme od nového roka iba prejde od SkyToll-u k ITIS Holdingu. „To je skutočne čistá špekulácia, ktorú nedokážeme komentovať,“ zareagoval Beneš. Upozornil, že ITIS Holding je materská spoločnosť SkyToll-u a nie sesterská spoločnosť ako uviedol UNAS.

Dcérska spoločnosť SkyToll podľa ITIS Holdingu rokuje konštruktívne s NDS a postupuje pri ukončení prevádzky výberu mýta do konca tohto roka podľa platnej zmluvy. „Naším cieľom nie je blokovať akýkoľvek zmuvou podložený postup, ktorý NDS zvolí. V súčasnosti nie je uzavretá žiadna konkrétna dohoda o odpredaji akýchkoľvek častí systému, ktorý SkyToll pre výber mýta používa,“ podotkol Beneš.

ITIS Holding i jeho akcionári majú aktuálne na Slovensku dva kľúčové ciele. Prvým je riadne ukončenie zmluvy o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta. „SkyToll postupuje striktne podľa zmluvy a jednotlivých požiadaviek NDS,“ dodal Beneš. Druhým cieľom je rozvíjať v budúcnosti služby slovenským dopravcom v rámci služby EETS, alebo v iných segmentoch trhu.

Zdroj: SITA