
Investície v rámci britského automobilového sektora sa v Británii za prvých šesť mesiacov tohto roka prepadli o vyše 70 %. Uviedlo to britské Združenie výrobcov a predajcov áut (SMMT). Ako dôvod uviedlo obavy z odchodu Británie z Európskej únie bez dohody. Združenie dodalo, že tvrdý brexit by bol pre Britániu najhorším možným riešením.
Automobilový priemysel, ktorý je v rámci jednotlivých odvetví najväčším britským exportérom a zamestnáva vyše 800.000 ľudí, patrí aj k najväčším odporcom brexitu bez dohody. Firmy sa obávajú, že takýto vývoj, ktorý povedie k clám a vyššej byrokracii, môže ohroziť produkciu.
Objem investícií v automobilovom sektore klesol za prvých šesť mesiacov tohto roka na 90 miliónov libier, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 347,3 milióna libier a v 1. polroku 2017 až 647,4 milióna libier, uviedlo združenie SMMT.
“Obavy z tvrdého brexitu spôsobujú, že investori vyčkávajú. Obávajú sa odchodu Británie z EÚ bez dohody, a preto neinvestujú,” povedal šéf SMMT Mike Hawes.
Namiesto investícií do výroby firmy vynakladajú peniaze do prípravy na tvrdý brexit, napríklad na zabezpečovanie skladovacích priestorov a predzásobenie sa komponentmi, aby minimalizovali dôsledky prípadného meškania dodávok. Stúpenci brexitu tvrdia, že situácia sa nakoniec otočí v ich prospech. Ich argumentom je, že Nemecko, ktoré vyváža do Británie státisíce áut, urobí všetko preto, aby obchod medzi EÚ a Britániou pokračoval aj naďalej.