InoBat Auto ešte stále nevie, kde postaví továreň

Spoločnosť InoBat Auto sa stále nerozhodla, kde bude stáť jej ohlásená gigafabrika. Ako uviedla firma, výber vhodnej lokality záleží od mnohých faktorov. Tým najdôležitejším je pripravenosť daného územia, najmä z pohľad povoľovacích konaní a technických parametrov. Ďalším dôležitým ukazovateľom je cena elektrickej energie a dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily. V neposlednom rade sa bude rozsah gigatovárne odvíjať aj od prvých významných kontraktov. Informovala o tom agentúra SITA.

„Správne nastavenie gigatovárne je komplexný proces s mnohými premennými. Predstavu o našich parametroch, požiadavkách a kľúčových výberových kritériách už máme. Sme vo fáze vyhľadávania lokality s vlastnosťami, ktoré nám umožnia včasnú výstavbu našej továrne,“ spresnila pre agentúru SITA firma InoBat Auto. Spoločnosť pritom potvrdila, že zatiaľ platia údaje o preinvestovaní miliardy eur a vytvorení 1500 pracovných miest. „Trhový štandard na dodanie bežných batérií je 24 mesiacov od získania významnej zákazky. Tento časový rámec máme, samozrejme, v pláne dodržať aj my pri našich na mieru šitých batériách. K tomu bude prispôsobená výstavba, ako aj nábor zamestnancov,“ tvrdí InoBat.

V prípade R&D centra a pilotnej linky vo Voderadoch už InoBat Auto získalo povolenie EIA a aktuálne prebieha projektová príprava na začatie prestavby už existujúcej haly a výstavby výrobnej linky. Jej začiatok je plánovaný na prvý štvrťrok tohto roka. Prvé batérie by mali opustiť výrobu už na konci roka 2021. Investícia by v tomto prípade mala dosiahnuť asi 100 mil. eur. Projekt by podľa aktuálnych informácií mal priniesť prácu asi 150 ľuďom. V súčasnosti sa firma sústreďuje na nábor vedeckých a technických špičiek z odvetvia.

Zdroj: SITA

FOTO: gardeon.sk