Indický trh je lákavý aj pre čínske automobilky

Čínska automobilka Great Wall Motor kupuje od americkej spoločnosti General Motors závod v Indii. Jeho kúpa je súčasťou plánov čínskej firmy expandovať na zahraničných trhoch, keďže v Číne dopyt po autách klesá.

Dohoda bude pre Great Wall Motor znamenať nástup na indický trh, naopak, General Motors výrobu na tomto trhu ukončí. Zdroj oboznámený s rokovaniami pre agentúru Reuters uviedol, že Great Wall Motor by mala americkej spoločnosti zaplatiť za závod približne 250 miliónov až 300 miliónov USD.

Spoločnosť Great Wall Motor, ktorá patrí k najväčším predajcom športovo-úžitkových vozidiel v Číne, plánuje na indický trh vstúpiť so značkou Haval a s elektromobilmi. Podrobnosti o svojich plánoch v Indii chce zverejniť na autosalóne v Naí Dillí vo februári.

India je pre čínske automobilky lákavá. Aj keď predaj áut v tejto krajine vlani klesol o rekordných 19 %, podľa poradenskej spoločnosti LMC Automotive by to do roku 2026 mal byť po Číne a USA tretí najväčší automobilový trh sveta.

Dohoda medzi Great Wall Motor a GM by sa mala dokončiť v druhom polroku 2020. Výrobná kapacita závodu sa odhaduje na 150.000 až 160.000 vozidiel ročne.