IFR: Dynamika automatizácie internej logistiky sa stále zvyšuje

Mobile Industrial Robots (MiR), medzinárodný líder na trhu autonómnych mobilných robotov (AMR), informoval o výsledkoch správy „World Robotics 2021 – Service Robots report“ vydanej organizáciou IFR. Podľa správy sú riešenia mobilných robotov už pevnou súčasťou odvetvia prepravy a logistiky – v roku 2020 bolo predaných viac ako 43 500 jednotiek, čo predstavuje 33-percentný nárast oproti roku 2019. Najčastejším využitím v roku 2020 bola preprava tovaru či nákladu, pričom pre tento účel bola dodaná 1/3 zo všetkých profesionálnych servisných robotov. Obrat tohto segmentu trhu vzrástol o 11 % na viac než 1 miliardu USD.

„Vidíme, že pozitívny trend pokračuje aj v roku 2021,“ hovorí Jesper Sonne Thimsen, obchodný riaditeľ Mobile Industrial Robots pre región CEE. „Za prvé tri štvrťroky roku 2021 registrujeme 40-percentný rast v porovnaní s rokom 2020. Jasne vidíme, že spoločnosti po počiatočnej fáze testovania technológií investujú do väčších flotíl robotov a rozširujú aj spektrum využitia mobilných robotov.“

Správa organizácie IFR uvádza, že priemyselné odvetvia najviac využívajúce mobilné roboty sú automobilový priemysel, elektrotechnika/elektronika, kovovýroba, chemický priemysel, plastikársky, potravinársky a nápojársky priemysel. Medzi typické úlohy automatizované prostredníctvom robotov patrí hlavne presun produktov medzi výrobnými operáciami, zhromažďovanie dielov na montáž, nakladanie paliet a samostatných dielov a prevoz paliet do výrobného procesu. V roku 2020 patrilo medzi hlavné aplikácie navyše aj čistenie a dezinfekcia mobilnými robotmi v súvislosti s vývojom pandémie Covid-19.

Mobile Industrial Robots rozširuje svoje portfólio z dôvodu zvyšujúcich sa nárokov zo strany výrobcov. Nové roboty MiR600 a MiR1350, uvedené na trh v auguste tohto roku, s nosnosťou až 600 kg a 1350 kg boli navrhnuté pre bezpečnú a efektívnu manipuláciu s materiálom v náročných priemyselných prostrediach.

Na trhu sú momentálne k dispozícii rôzne obchodné modely. Jedným z nich je model RaaS – robot ako služba – znižujúci vstupné bariéry. „Hoci v roku 2020 tvoril RaaS iba 3 % obratu profesionálnych robotov predaných pre prepravu, vidíme tento model ako nastupujúci trend. Ide o veľmi zaujímavú možnosť, ako znížiť finančné bariéry. Technologický vývoj, zvyšujúce sa povedomie spoločností o možnostiach mobilných robotov, výzvy na trhu práce a hľadanie väčšej flexibility a nových zdrojov konkurenčnej výhody, to všetko sú faktory, ktoré budú ovplyvňovať rast na trhu mobilných robotov,“ dodáva J. S. Thimsen.