Geis: Predaj módneho tovaru má svoje špecifiká

Skupina Geis v oblasti módneho tovaru zabezpečuje logistické služby pre spoločnosť GREAT UNITED TRADING (GUT), ktorá obchoduje značky KVL, LEE COOPER a najmä TIMEOUT.

KVL (predtým značka KENVELO) je odevná firma, ktorá prevádzkuje v strednej a juhovýchodnej Európe sieť obchodov s textilom a módnymi doplnkami. LEE COOPER je klasická značka štýlového denimového oblečenia s dlhou históriou a kvalitou potvrdenou napríklad armádnymi zákazkami. Počas II. svetovej vojny Lee Cooper vyrábal bojové uniformy a džínsové maskáče pre britské ozbrojené sily. TIMEOUT bol založený v roku 1973 skupinou mladých dizajnérov rozhodnutých vytvoriť priateľskú a cenovo dostupnú značku, ktorá zachytí pozitívny kalifornský životný štýl a jeho jedinečnú slobodnú atmosféru v reakcii na uniformitu a neosobnosť, ktorú diktujú veľké módne spoločnosti.

„Naša spolupráca so spoločnosťou GUT začala na dlhodobejšej zmluvnej báze v roku 2014, ale už predtým sme čiastočne spolupracovali v rámci sezónnej výpomoci,“ vysvetľuje vedúci projektu GUT Pavel Tóth a dodáva: „Pre každú ďalšiu sezónu naskladňujeme iný tovar, teda nové kolekcie, ktoré zahŕňajú okolo 4500 rôznych artiklov, čo vo finále znamená okolo 1200 rôznych druhov v niekoľkých farebných variantoch. Ide najmä o oblečenie, ale aj o doplnky – v lete kabelky, opasky, tašky, v zime čiapky, šály, rukavice atď. V rámci našej spolupráce zabezpečujeme všetku skladovú manipuláciu, teda od vykládky doručených kontajnerov, prípadne leteckých zásielok a kamiónov až po doručenie koncovým príjemcom.“

Tovar je v sklade uložený v kartónoch, ktoré obsahujú rôzne veľkosti daného materiálu, tzv. „Prepack“. Kartón je tu základnou manipulačnou jednotkou. Tie sa triedia podľa jednotlivých artiklov, ukladajú sa na palety a naskladňujú. Výkyv skladových zásob môže byť až 2000 paletových pozícií, čo je veľmi náročné na riadenie efektivity uskladnenia v rámci multi-user skladu (skladu pre viacerých používateľov).

Podľa došlých objednávok sa vyskladňuje potrebný tovar. „Kartóny polepujeme zákazníckym štítkom, ktorý sa generuje priamo zo systému zákazníka (SAP) a objednávky potom kompletujeme do zásielok pre jednotlivých príjemcov,“ uvádza Pavol Tóth. Sklad je napojený na distribučnú sieť skupiny Geis. Podľa veľkosti zásielky odtiaľ tovar rozvážajú do jednotlivých predajní na Slovensku a v Českej republike a to buď prostredníctvom paletovej alebo celovozovej prepravy.

Mimo Slovenska a Českej republiky sa tu skladuje a vychystáva tovar tiež pre ďalšie krajiny, konkrétne Rumunsko, Bulharsko, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko a Ukrajinu. Výnimočne sa odtiaľ expeduje tovar aj do iných krajín, najmä do strednej a východnej Európy. Pre zásielky z a do krajín mimo EÚ spoločnosť Geis zabezpečuje všetky colné služby. Ďalšou súčasťou servisu pre GUT je príjem a spracovanie vráteného tovaru. Jedná sa o nárazovú prácu v súvislosti s výmenou sezónnych kolekcií v obchodoch. Vrátený tovar je prijatý na sklad a spracováva sa podľa pokynov zákazníka.

Ako už bolo uvedené, medzi sezónami obvykle býva aspoň jedno – až dvojmesačné kľudné obdobie. Tento rok však aj tu prebiehalo všetko trochu inak, takže na konci júla sa ešte expedovali jarné a letné kolekcie a už od 12. augusta začali do skladu prichádzať kontajnery s jesenným a zimným tovarom.

A ešte k jednej zmene došlo tento rok. Geis začal zabezpečovať prevádzku e-shopu s tovarom značky TIMEOUT. Tohtoročná jar vďaka Koronavírusovej kríze priala elektronickému predaju v doteraz nevídanej miere a týkalo sa to aj oblečenia. Preto bol sklad e-shopu doplnený vybraným sortimentom značky LEE COOPER. O tovar je veľký záujem – veľmi rýchlo miznú predovšetkým tričká, ale dobre sa predávajú aj šaty alebo mikiny.
Na zabezpečenie projektu sa v spoločnosti Geis podieľa stály tím, ktorý počas niekoľkých rokov získal veľké skúsenosti. Vďaka tomu úspešne zvláda každoročný sezónny nárast. Občasné výkyvy sa samozrejme darí zvládať s pomocou ďalších prevádzok skupiny alebo externých pracovníkov, ktorí sú už na projekte zaučení.

„V módnom svete sa všetko točí okolo častého striedania kolekcií a sezónneho tovaru, ktoré musia byť pripravené do predaja v ideálnom čase. A samozrejme na nové veci musí byť v predajniach miesto, tak že je to permanentný kolotoč. Bezproblémové zvládnutie logistiky je preto veľmi dôležité. Vo firme Geis sme našli spoľahlivého partnera pre dlhodobú spoluprácu. S jeho službami a zodpovedným prístupom sme spokojní,“ hovorí Dana Bačíková zo spoločnosti GUT.

FOTO: Geis SK s.r.o., GREAT UNITED TRADING, s.r.o.