GEFCO zabezpečuje prepravu pre Gestamp kamiónmi na LNG

Medzinárodná spoločnosť Gestamp, zameraná na strojársku výrobu v automobilovom odvetví, si vybrala spoločnosť GEFCO, globálneho experta v oblasti multimodálnych dodávateľských reťazcov a európskeho logistického lídra v automobilovom odvetví, na zabezpečenie prepravy komponentov v Portugalsku. Spoločnosť GEFCO plní požiadavky firmy Gestamp pomocou kamiónov s pohonom na zemný plyn, a zabezpečuje tak udržateľnú prepravu z výrobného závodu vo Vendas Novas k zákazníkom v Palmele v režime just-in-time.

Firma Gestamp si vybrala portugalskú pobočku spoločnosti GEFCO na základe výberového riadenia vypísaného na konci roku 2020. Dvojročná zmluva zahŕňa prepravu 86 400 ton automobilových dielov ročne z výrobného závodu spoločnosti Gestamp vo Vendas Novas, zameraného na zváracie a raziace lisy pre ťažké kovové súčasti. Od marca 2021 realizuje spoločnosť GEFCO každodennú vnútroštátnu prepravu z továrne vo Vendas Novas do montážneho závodu v Palmele pomocou kamiónov s pohonom na zemný plyn (LNG). Služba zabezpečuje prepravu na vzdialenosť 900 km denne a oproti vozidlám s naftovým pohonom prináša každoročnú úsporu emisií CO2 vo výške asi 57 ton.

Jorge Possollo, generálny riaditeľ portugalskej pobočky spoločnosti GEFCO, poznamenáva: „Všetky firmy – a v automobilovom sektore predovšetkým – sa dnes usilujú o uhlíkovú neutralitu. Spoločnosť GEFCO spolu so zákazníkmi tvrdo pracuje na riešeniach, ktoré zabezpečia ekologickejšiu a efektívnejšiu prepravu nákladov. Po úspešných testoch na rôznych trasách naprieč Pyrenejským polostrovom v posledných niekoľkých mesiacoch sme radi, že môžeme túto službu zabezpečiť pre nášho dlhodobého obchodného partnera, spoločnosť Gestamp a tešíme sa, že ju sprístupníme aj ďalším zákazníkom ako cennú, udržateľnú alternatívu k tradičným palivám.“

Natália Carmona, manažérka nákupu a logistiky vo firme Gestamp, dodáva: „Sme hrdí na posun k udržateľnejším transportným riešeniam v spolupráci s naším dlhodobým partnerom, spoločnosťou GEFCO. Táto zmluva predstavuje ďalší krok vpred v rámci dlhodobého firemného záväzku – dosahovať maximálnu úroveň udržateľnosti v celom výrobnom reťazci.“
Pre firmy aj spotrebiteľov nebola čistá preprava nikdy dôležitejšia ako dnes. Stlačený zemný plyn (CNG) aj skvapalnený zemný plyn (LNG) znižujú emisie skleníkových plynov, hlučnosť aj náklady na kilometer a ponúkajú skvelú alternatívu k nafte. GEFCO uzatvára partnerstvo so zákazníkmi, dodávateľmi aj výrobcami kamiónov a testuje tieto ekologické alternatívy. V súčasnosti prebiehajú skúšky kamiónov LNG/CNG na Slovensku, vo Francúzsku a v Poľsku a kým bude riešenie vo väčšej miere uvedené na trh, sa merajú náklady a prínosy.

Foto: Gestamp

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.