Firmy sa pri prechode na cloud obávajú kompatibility systémov

Firmy často využívajú niekoľko cloudových služieb naraz. V jednej vedú účtovníctvo, v druhej obchod a v tretej napríklad sklad. A práve problémov s prepojením systémov sa české firmy obávajú najčastejšie. Potvrdzuje to výskum spoločnosti GRiT, ktorá cloudové služby vyvíja. Zo 139 manažérov firiem 55 % potvrdilo, že ich pred zavedením cloudového nástroja prenasledoval strach z kompatibility.

“Firmy sa pred prechodom na cloudový nástroj musia presvedčiť, či umožňuje prepojenie s ďalšími systémami, ktoré používajú. Ak je cloudový vývojár solídny, ponúkne im s prepojením pomocnú ruku. U nás napríklad poskytujeme takzvané API rozhranie, ktoré umožňuje prepojenie nášho nástroja s ostatnými systémami klienta,” opisuje Tomáš Kormaňák, produktový manažér skladového systému Loki WMS.

Necelá polovica českých firiem (47 %) sa ďalej bojí, že služba nebude fungovať, ak dôjde k výpadku internetu. Vývojári cloudových služieb však na tieto problémy myslia. Rad cloudových služieb má proti výpadku internetu poistku v podobe off-line režimu, ktorý umožňuje obmedzenú prácu bez pripojenia k internetu. Cloudové služby sú tiež typicky prístupné z mobilných telefónov a tabletov, takže potrebné úlohy vybavia zamestnanci pri výpadku internetu na mobilných dátach.

Okrem predzvesti technických komplikácií trápi českej firmy tiež finančná stránka. 46 % respondentov sa bojí, že sa prechod na cloud negatívne prejaví vo firemných nákladoch. “Prechod na cloudový nástroj je všeobecne menej nákladný ako prechod na tzv. On-premise systém – teda softvér, ktorý je inštalovaný priamo vo firme. Cloudová služba napríklad nevyžaduje nákup nového hardvéru. Firmy za ňu platia formou mesačného paušálu, takže nemusia investovať veľkú čiastku naraz. Úspora nákladov je naopak jeden z hlavných dôvodov, prečo si firmy cloudové nástroje obstarávajú, pretože zrýchľujú a zefektívňujú prácu,” vyvracia obavy Lubomír Veselý, obchodný riaditeľ spoločnosti GRiT.

Zo všetkých typických starostí spojených s cloudom sa české firmy najmenej obávajú o bezpečnosť svojich dát (17 %). Dôverujú externým dátovým centrám, kde cloudové služby citlivé dáta uchovávajú. “Zabezpečenie cloudových služieb zodpovedá tomu najlepšiemu, čo dnešná kyberbezpečnosť ponúka. Na bezpečnosti dát je totiž celý biznis postavený. Prevádzkovatelia serverov do nej investujú až milióny dolárov a vykonávajú pravidelne simulácie kyberútokov, pretože únik dát by pre nich predstavoval fatálnu ranu. Solídnu cloudovú službu navyše spoznáte podľa platných bezpečnostných certifikátov, napríklad ISO27001,” vysvetľuje Kormaňák.

Cloud vývojári všeobecne odporúčajú, aby sa firmy so svojimi obavami potenciálnemu dodávateľovi dopredu zverili. Len tak zistia, či sú obavy oprávnené, alebo naopak.

FOTO: Obrázok od Edgar Oliver z Pixabay