Firma Dominion si objednala Huismanov žeriav

Spoločnosť Dominion Energy si vybrala spoločnosť Huisman Equipment na výrobu žeriavu pre prvé pobrežné veterné inštalačné plavidlo vyhovujúce zákonu Jones Act. Firma Huisman sa tak pripojila ku konzorciu vedúcich predstaviteľov odvetvia veternej energie na mori, ktoré Dominion nazýva ako „strategicky dôležité pre americký trh s morskou veternou energiou.“ Žeriav bude mať nosnosť 1980 ton a bude schopný inštalovať najnovšiu generáciu pobrežných veterných turbín.

„Plavidlo pre veternú energiu na mori v súlade s Jones Act je nevyhnutné pre ďalší rast amerického odvetvia veternej energie na mori,“ uviedol Mark D. Mitchell, viceprezident pre výstavbu spoločnosti Dominion Energy. „Huisman je svetový líder a do tohto podniku vnáša dlhoročné skúsenosti. Svojou činnosťou umožní odvetviu veternej energie na mori prinášať zákazníkom v USA čistú a obnoviteľnú energiu.“

Výrobu inštalačného plavidla vyhovujúceho požiadavkám zákona Jones Act ohlásila spoločnosť Dominion Energy v máji. Plavidlá vyhovujúce nariadeniu Jones Act je potrebné postaviť v USA, čo znamená, že náklady na výstavbu budú v porovnaní s podobnými plavidlami postavenými v Ázii výrazne vyššie.

Očakáva sa, že plavidlo začne svoju činnosť v decembri 2023 pravdepodobne v regióne Hampton Roads vo Virgínii s americkou posádkou, čo je ďalšia požiadavka zákona Jones Act. Spoločnosť Dominion Energy považuje výrobu veternej energie na mori za dôležitú súčasť svojej stratégie na splnenie štandardov stanovených v zákone o čistej ekonomike vo Virgínii a na dosiahnutie záväzku spoločnosti nulové čisté emisie oxidu uhličitého a metánu do roku 2050.

V júni spoločnosť dokončila inštaláciu 12-megawattového pilotného projektu s dvomi turbínami s názvom Coastal Virginia Offshore Wind (CVOW), ktorý sa nachádza 27 míľ od pobrežia Virginia Beach. Oceánske prieskumy a geotechnické práce v oblasti susediacej s pilotným projektom prebiehajú aj pre projekt CVOW s budúcim výkonom 2 600 megawattov.

Foto: huismanequipment.com