Fiege zaviedla pre Haribo výber objednávok hlasom

Spoločnosť Haribo spolupracuje s logistickou firmou Fiege v oblasti centrálnej skladovej logistiky. Haribo-Holding GmbH & Co. KG je podnik Hansa Riegela z Bonnu. Haribo vyrába cukrovinky pre zákazníkov na celom svete už viac ako 100 rokov. Z priestorov bývalej práčovne sa firma rozrástla na poprednú medzinárodnú značku so 16-timi distribučnými prevádzkami v celej krajine. Jej výrobky sú dnes známe v Severnej Amerike, Ázii, na Strednom východe, v Japonsku alebo v Austrálii.

Stalo sa tak zásluhou spolupráce so spoločnosťou Fiege, ktorá sa stará o logistiku firmy Haribo od roku 2003. Spočiatku to bolo v centrálnom sklade v Kolíne nad Eifeltorom. V roku 2017 sa ústredie spolu s výrobou a skladom presťahovalo do inovačného parku s rozlohou 50.000 m2 v Grafschafte v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Medzinárodnú logistickú skupinu Fiege manažment Haribo poveril riadením všetkých materiálových tokov aj vo svojom najväčšom centrálnom sklade, kam prichádza celá produkcia z tovární v Solingene, Neussi a v Bonne. Zo 48 rámp odchádza z Grafschaftu každý deň 4000 paliet. Hmotnosť jednej palety je v priemere 600 kilogramov.

Spoločnosť Fiege vyloží zoradí a presunie tovar, zostaví výrobky podľa objednávky, a potom ich opäť pošle zákazníkom nákladnými autami alebo zámorskými kontajnermi. Súčasťou poskytovanej služby je aj pridaná hodnota so zdokonalením produktu. Cukrovinky totiž pracovníci Fiege balia do obalov so značkovým displejom. Haribo požaduje najvyššiu kvalitu svojho dodávateľského reťazca od výroby cez skladovanie až po prepravu ku koncovému zákazníkovi.

Výrobca potravín Haribo musí dodržiavať vysoké a medzinárodne jednotné hygienické a kvalitatívne normy. Všetky procesné toky v centrálnom sklade v Grafschafte sú certifikované podľa IFS Food Standards.

Skladová hala je 44 metrov vysoká, 100 metrov široká a 120 metrov dlhá. Manipuluje sa v nej so zhruba 100.000 paletami. Zariadenie a technologická úroveň sú na špičkovej úrovni. Špeciálna technológia prepravy paliet s dĺžkou tri kilometre s dvomi podlahovými dopravnými systémami umožňuje zamestnancom efektívne zvládnuť vykládku a nakládku.

Spoločnosť Fiege pracuje dlhodobo bez papierov. Nedávno zaviedla vychystávanie objednávok systémom pick by voice. Optimalizačné návrhy firmy Fiege manažment Haribo nielen prijíma, ale aj výslovne žiada. Obe firmy tak ťažia a prosperujú zo vzájomných synergií. Spoločnosť Fiege ponúka klientovi ustavičné zlepšovanie a zefektívňovanie skladových procesov, pričom Haribo postupuje vpred s optimalizačnými iniciatívami a výzvami pre svojho poskytovateľa služieb.

Foto: Rhein-Zeitung