FedEx spája dve mestá vzdialené len 30 kilometrov

Americká spoločnosť FedEx je najväčšou spoločnosťou na expresné doručovanie zásielok. Svojimi lietadlami lieta po celom svete. Fedex vlastní flotilu takmer 700 lietadiel, od jednomotorovej Cessny 208 Caravan cez turbovrtuľové lietadlá na krátke a stredne dlhé trate až po veľkoobjemové lietadlá typu Boeing 777X.

Niekde v strede tohto spektra typov sa nachádzajú dvojmotorové lietadlá B757, ktorých má FedEx vo svojej flotile až 119. Ide prevažne o staršie lietadlá, ktoré boli na prepravu nákladov konvertované z bežných lietadiel na prepravu cestujúcich a FedEx ich považuje za „ťažné kone“ svojej leteckej stajne. Sedemstopäťdesiatsedmičky so svojím charakteristickým štíhlym trupu síce lietajú najmä na dlhých linkách, ale od jari ich možno vidieť aj na kratších tratiach. Medzi inými je to napríklad linka z amerického San Diega v Kalifornii do mexického mesta Tijuana, resp. naopak. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby spomenuté mestá neboli od seba vzdušnou čiarou vzdialené len približne 30 kilometrov. Skutočná dráha je však dlhšia, pretože musí zohľadňovať smery dráh na oboch letiskách i pokyny riadiacich letovej prevádzky.

Štandardne však let prebieha tak, že lietadlo odštartuje z Las Vegas na severozápad a po vykonaní 180-stupňovej zatáčky letí chvíľu nad Pacifikom, potom juhovýchodným smerom popri Tijuane a následne sa ďalšou 180-stupňovou zatáčkou dostane na pristávací kurz tijuanskej dráhy. Celková skutočná preletená vzdialenosť sa obvykle pohybuje od 50 do 100 kilometrov a let prebieha vo výške maximálne 1500 metrov.

Natíska sa otázka, akú výhodu má letecká doprava na takúto krátku vzdialenosť, k tomu sa však FedEx nevyjadruje. Bežne sa totiž tovar medzi spomenutými mestami prepravuje kamiónmi, ktoré cestu teoreticky zvládnu za pol hodiny. Netreba ale zabúdať ale na to, že kamióny musia prejsť cez cestný hraničný priechod, na ktorom môžu byť kvôli pandémii COVID-19 dôkladné kontroly a kamióny sa tam môžu nepredvídateľne dlho zdržať.

(PRG)