FedEx prevzal prvé nákladné lietadlo ATR72-600F

V polovici októbra sme informovali o prvom vzlete lietadla ATR72-600F. Ide o nákladnú verziu (F znamená freighter, čiže „nákladiak“). Spomenuli sme aj to, že toto lietadlo je určené pre zasielateľskú spoločnosť FedEx, ktorej malo byť dodané v novembri.

Termín sa však posunul a lietadlo preletelo z firemného letiska spoločnosti ATR vo francúzskom Toulouse do írskeho Shannonu až 16. decembra. Tento let uskutočnilo lietadlo ešte s testovacou francúzskou poznávacou značkou F-WWEX, ktorá bola potom zmenená na írsku značku EI-GUL.

„Prepis“ sa uskutočnil preto, lebo lietadlo bude síce lietať pre FedEx, ale počnúc 5. januárom ho bude prevádzkovať írska letecká spoločnosť ASL Airlines.

Spoločnosť FedEx si v novembri 2017 objednala 30 strojov ATR72-600F a má opciu na ďalšie dve desiatky týchto lietadiel, určených na prepravu zásielok a tovaru v rámci Európy. V budúcich piatich rokoch by malo každoročne do jej flotily pribudnúť šesť lietadiel spomenutého typu. Z celkového počtu tridsiatich lietadiel bude päť prevádzkovaných spomenutou írskou spoločnosťou.

Lietadlo ATR 72-600F uvezie náklad s maximálnou hmotnosťou 8,9 ton, ložný priestor má objem 75,5 kubických metrov a jeho maximálny dolet je 1667 kilometrov. FedEx má jednou z najväčších flotíl nákladných lietadiel na svete. Patrí do nej vyše 450 lietadiel, od malej Cessny 208 po lietadlá Boeing 777F a MD-11F.

(PRG)