Elektrický jet: Zabudnite na palivové nádrže a batérie

Namiesto fosílnych palív alebo veľkých batériových zdrojov bude lietadlo Eather One poháňané trením vzduchu na krídlach a na trupe lietadla. Ide o radikálny návrh nového druhu obnoviteľnej energie. Keď zákony fyziky potvrdia teóriu v prospech Eather One, prekonala by súčasný najaktuálnejší trend v leteckej doprave na komerčné účely. Ten totiž plánuje konštrukciu novej generácie hybridných lietadiel.

Koncept dizajnéra Michala Bonikowského predbieha pravdepodobne o štyri alebo päť generácií súčasný spôsob myslenia. Inšpiroval ho nedávny koncept firmy Maveric od spoločnosti Airbus. „Unikátny dizajn tohto lietadla pomáha znižovať odpor pri súčasnom poskytovaní väčšieho priestoru v kabíne. V poslednom období som veľa premýšľal o tom, čo by sa mohlo stať, keby veľká spoločnosť chcela vytvoriť elektrické lietadlo.”

Objav, s ktorým prišiel návrhár so sídlom vo Varšave, je potenciálne revolučný. Hlavným rozdielom medzi lietadlom Eather One a súčasnými hybridnými lietadlami sú triboelektrické nanogenerátory v krídlach. Nanogenerátory premieňajú mechanickú energiu priamo na elektrickú energiu. Lietadlo nepotrebuje palivové nádrže ani veľké banky batérií, pretože bude generovať elektrinu z molekúl vzduchu v troposfére a stratosfére.

Objav, s ktorým prišiel návrhár so sídlom vo Varšave, je potenciálne revolučný.

Bonikowskiho návrh spočíva v tom, že keď Eather One letí vysokou rýchlosťou, môže využiť trenie vyvolané vibráciami v trupe lietadla a ohýbaní krídel. Premenená energia bude poháňať elektrické motory a nabíjať batérie. Tento hotový zdroj energie znamená, že produkt Eather One bude vyžadovať menšie jednotky batériových zdrojov ako lietadlá, ktoré sa spoliehajú na energiu uloženú v batérii. Bonikowski totiž pripúšťa, že jeho lietadlo bude potrebovať určitú kapacitu batérie počas vzletu a pristátia.

Táto koncepcia nemusí byť iba z oblasti sci-fi, pretože ilustruje rovnaké myslenie, ktoré poháňalo bratov Wrightovcov v Kitty Hawk. „Teším sa na všetky pokusy zamerané na prevratné lietanie,“ hovorí Bonikowski, ktorý tiež navrhol nový druh rotorového lietadla s názvom Fusion Copter.

Zdroj: Robb Report

Autor obrázkov: Michal Bonikowski