E-shop Bonus Bona nasadil skladový systém

Pražská firma Bonus Bona nasadila do svojho skladu cloudový systém Lokia WMS, aby zefektívnila svoje skladové hospodárstvo. Po zavedení systému vymizli zámeny tovaru a skladníci teraz pracujú rýchlejšie – odbavenie objednávok je v priemere 6 × rýchlejšie. Spoločnosť vďaka tomu ušetrila jedno pracovné miesto.

Skladový systém Lokia WMS od firmy Grit nasadili v Bonus Bona v auguste 2019. E-shop so zubnými kefkami zubni-kartacek.cz skôr trápili časté zámeny tovaru – skladníci omylom vydávali zlý tovar v priemere trikrát až štyrikrát do týždňa. Od nasadenia Lokia sa im to nestalo ani raz.

“Väčšina zubných kefiek na našom sklade vyzerá rovnako alebo má podobné obaly, takže pre skladníkov bolo ťažké vždy nájsť správny produkt. Občas sme napríklad zákazníkovi poslali o tisíc korún drahšiu kefku, než akú si v skutočnosti objednal. Taký človek sa potom často ani neozve, takže vy len počítate straty,” spomína Petr Matoušek na dobu pred nasadením skladového systému.

Systém vo firme Bonus Bona ďalej zrýchlil vychystávanie objednávok a ich expedíciu. Na Vianoce 2018 trvalo vychystanie všetkých objednávok v jeden deň približne 12 hodín, o rok neskôr ten rovnaký počet objednávok skladníci vychystali za 2 hodiny. “Práca so skladovým systémom Lokia je navyše extrémne jednoduchá, pokojne môžem do skladu aj ja, keď má kolega dovolenku. A myslím, že by to zvládol aj môj 16-ročný syn,” hovorí Matoušek.

Práve na jednoduchosti a ľahkosti si Lokia zakladá. “Systém sme vyvinuli ako ľahké cloudové riešenie, absolútny protipól toho, čo si veľa ľudí pod pojmom WMS predstaví,” dodáva Tomáš Kormaňák, produktový špecialista Lokia WMS.

Rýchlejšie odbavovanie objednávok, evidencia skladových pozícií alebo optimalizácia trás v sklade ušetrili firme Bonus Bona jedného zamestnanca. “Keby sme nemali skladový systém, potrebujeme do skladu o človeka viac. Vďaka evidencii pozícií sme navyše mohli prejsť na náhodný systém zaskladňovania tovaru, kedy jednotlivé položky umiestňujeme na prvú vhodnú pozíciu. Zaskladňovanie aj vyskladňovania tovaru je potom rýchlejšie, než keď musíte produkty systematicky radiť vedľa seba,” uzatvára Matoušek.

Výberom skladového systému v Bonus Bona strávili niekoľko týždňov, v jednej chvíli zvažovali aj vlastné riešenie na mieru. Nakoniec zvíťazila Lokia WMS, okrem iného preto, že umožňuje vykonávať inventúry za chodu a možno ju prepojiť s inými podnikovými systémami. V Bonus Bona využívajú kompletnú integráciu s on-line účtovným softvérom ABRA FlexiBee.

“Integrácia Lokia WMS s účtovným softvérom FlexiBee, ktorú sme v Dativery pripravili, otvára e-shopom možnosť využívať efektívne skladový manažment za zlomok nákladov funkčne porovnateľných WMS,” vysvetľuje Petr Ferschmann, riaditeľ Dativery. “Tešíme sa na nástup pokročilého riadenia skladov do malých a stredných obchodných firiem, ktoré si ho zatiaľ nemohli dovoliť,” dopĺňa Ferschmann.