DPD France dodáva balíky prostredníctvom dronov

DPD France, dcérska spoločnosť DPDgroup, získala povolenie na dodávku balíkov bezpilotných lietadiel na druhej pravidelnej obchodnej linke v Isère, ktorá spájaj Fontanil-Cornillon s dedinou Mont-Saint-Martin 8-minútovým okružným letom. Dodanie balíkov dronmi bude zabezpečené z mobilného terminálu, inštalovaného priamo v dodávajúcom vozidle, čo zaručuje ich bezpečný vzlet a pristátie.

V decembri 2016 Generálne riaditeľstvo pre civilné letectvo (DGAC) povolilo DPDgroup ponúkať dodávku balíkov bezpilotných lietadiel na pravidelnej obchodnej linke medzi Saint-Maximin-la-Sainte Baume a Pourrières. Prvá linka priniesla výhody technológie dronov pre doručovanie balíkov v izolovaných lokalitách.

Pre druhú komerčnú linku spoločnosť DPD France nasadila inovatívne riešenie Asistent vodiča, ktoré prevádzkuje dron zo špeciálneho vozidla, vybaveného mobilným terminálom. Mobilný terminál bol vyvinutý v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Atechsys so sídlom vo Var, ktorá navrhla aj prvý dron pre DPDgroup.

Mobilný terminál umožňuje nasadiť vzletové a pristávacie zariadenie dronov priamo z bočných dverí dodávkového vozidla, pričom vykoná nasledujúce manévre: aktivuje umiestnenie terminálu, naskenuje balík, skontrolujte, či je oblasť okolo dodávky voľná, požiadať prevádzkovateľa o povolenie na vzlet a počká, kým dron dorazí na miesto určenia. Počas celej dodávacej misie je dron v automatickom režime letu pod diaľkovým dozorom prevádzkovateľa certifikovaného Agentúrou pre bezpečnosť letectva (DSAC).

Po doručení sa dron vráti do dodávkového vozidla a môže sa začať nové kolo doručovania. Nová dopravná linka zabezpečovaná dronmi znamená, že dodávkové vozidlá sa môžu vyhnúť horským cestám a redukuje doručovaciu cestu balíkov pri spiatočnom lete 8 minút.

Dodávky zásielok dronmi v horskom teréne majú veľa výhod. Znižujú riziko, ktoré by hrozilo vodičom dodávok na horských cestách, ktoré sú nebezpečné a najmä v zime bývajú niekedy takmer zablokované. Dron zákazníkovi zabezpečí doručenie zásielky, aj v prípade, keď je z dôvodu zrážok cesta nepriechodná. Poháňa ho elektrická energia, pričom do chráneného prírodného prostredia nevypúšťa žiadny CO2.

Prevádzkové schopnosti:

Dosah: do 15 km alebo 45 minút letu v závislosti od vetra
Užitočné zaťaženie: do 2 kg
Prázdna hmotnosť: 4 kg
Cestovná rýchlosť: 30 km/h

Technické špecifikácie:

Šesť elektrických rotorov
Podvozok z uhlíkových vlákien
Redundantná vstavaná elektronika

Navigačný systém:

Zabudované GPS a sledovanie trajektórie v reálnom čase
Dosah prevodovky: do 30 km

Bezpečnosť:

Autonómny padák
Kolaboratívny protikolízny systém
Monitorovanie kokpitu
Kamera s pozemným prenosom a zapisovačom letov

Doručovací terminál:

Toto inovatívne zariadenie zaisťuje fázu vzletu, pristátia, nakladania a vykladania robotov. Ako pripojený objekt poskytuje zákazníkovi informácie o dodaní v reálnom čase.

Technické vlastnosti prijímacieho terminálu:

Rozmery: 2,4 m výška, priemer 1,2 m
Napájanie: 230V / 50Hz
Energetická autonómia: prostredníctvom fotovoltaických solárnych panelov
Pripojiteľnosť: wifi a 3-4G
Skladovacia kapacita: 10 balíkov
Presnosť polohovania: integrovaná Dostupnosť: nepretržitá automatická prevádzka, údržba
Činnosť za každého počasia (štandard IP64)