Do flotily DHL pribudnú štyri konvertované lietadlá B767

Pandémia COVID-19 poriadne „zamávala“ krídlami leteckej dopravy i výrobcov lietadiel, ba niektoré aj dolámala. Pre masívne rušenie počtu letov museli letecké spoločnosti odstaviť tisíce lietadiel, rušili existujúce objednávky lietadiel a neobjednávali ďalšie, čo viedlo k podstatnému obmedzeniu výroby lietadiel a posunulo výrobcov leteckej techniky na hranu krachu.

Na pochmúrnom svetovom leteckom nebi sa však predsa len z času na čas objaví aj zopár lastovičiek, zvestujúcich počiatky renesancie leteckého biznisu. Jednou z nich je informácia o tom, že expresná doručovacia, zasielateľská a kuriérna spoločnosť DHL Express sa rozhodla investovať do rozšírenia svojej flotily o štyri nákladné lietadlá typu 767, ktoré firma Boeing konvertuje z lietadiel pôvodne určených na prepravu cestujúcich. Lietadlá ponesú typové označenie 767-300BCF. Skratka BCF znamená Boeing Converted Freighter – nákladné lietadlo konvertované firmou Boeing.

Štvorica konvertovaných boeingov doplní súčasnú flotilu DHL, v ktorej je 18 lietadiel typu 767-300F. Písmeno F v označení lietadla znamená freighter a naznačuje, že lietadlo bolo už vyrobené ako nákladné. Obe nákladné verzie, teda originálna a konvertovaná, majú prakticky rovnaké základné technické údaje: sú schopné prepravovať náklad s hmotnosťou až 50 ton do vzdialenosti vyše 5500 km, pričom ich maximálna vzletová hmotnosť dosahuje 186.880 kg.

Manažment DHL si nákladné lietadlá B767 chváli ako najhospodárnejšie stredne veľké dvojmotorové lietadlá na svete. O popularite nákladnej verzie B767 svedčí aj to, že firma Boeing registruje 51 objednávok na lietadlá B767BCF.

Spoločnosť DHL bola založená v roku 1969 v San Franciscu a dnes je jej vlastníkom nemecká pošta Deutsche Post. Čo znamená skratka DHL? Sú to prvé písmená priezvisk zakladateľov firmy, ktorými boli Adrian Dalsey, Larry Hillblom a Robert Lynn.

(PRG)