DHL Supply Chain otvára v Nemecku svoje najväčšie automatizované logistické centrum

DHL Supply Chain, špecialista na zmluvnú logistiku skupiny Deutsche Post DHL, uviedla do prevádzky vo svojom logistickom centre v Staufenbergu v Dolnom Sasku plne automatizovaný systém robotického vychystávania tovaru. V ňom poskytuje svoje služby spoločnosti Peek & Cloppenburg Düsseldorf, významnému dlhoročnému zákazníkovi. Systém AutoStore zostavil na ploche 6 000 metroch štvorcových robotický špecialista Element Logic.

To z neho robí jeden z najväčších plne automatizovaných systémov pre skladovanie a vychystávanie objednávok v Nemecku. AutoStore sa nachádza v jednej z piatich hál staufenbergského logistického centra, z ktorých každá ponúka plochu 10 000 metrov štvorcových a 50 nakladacích rámp. DHL Supply Chain prevádzkuje toto veľké logistické centrum pre rôznych zákazníkov.

DHL Supply Chain v Staufenbergu v Dolnom Sasku poskytuje služby elektronického obchodu pre módneho predajcu Peek & Cloppenburg* Düsseldorf nielen pre celé Nemecko, ale aj pre Rakúsko, Poľsko a Holandsko. Logistické centrum prijíma nový a vrátený tovar, skladuje 3,5 milióna módnych položiek, vychystáva a balí objednaný tovar, ktorý následne posiela koncovým zákazníkom.

Systém AutoStore umožňuje priebežné monitorovanie a kontrolu skladových zásob a zaručuje vysokú efektivitu príjmu a vyskladnenia tovaru. Vďaka tomu je spracovanie a odosielanie zákazníckych objednávok ešte rýchlejšie a spoľahlivejšie. Súhra flexibilného a modulárne škálovateľného robotického riešenia s miestnymi zamestnancami skracuje čas potrebný na spracovanie jednotlivých objednávok zákazníkov od okamihu ich prijatia až po objednanie tovaru, zjednodušuje prevádzkové procesy pre zamestnancov a zvyšuje prevádzkovú efektivitu.

AutoStore ponúka priestorovo úsporné skladovanie a úplne automatizované vychystávanie objednávok. Základom systému je hliníková rámová konštrukcia so 16 úrovňami, v ktorej je v komínoch uložených 196 000 plastových prepraviek s aktuálnymi zásobami tovaru. Nad prepravkami je hliníkový rám s mriežkovou konštrukciou, po ktorej sa pohybuje 160 robotov, aby sa zabezpečilo, že položky sa vyberajú úplne automaticky podľa individuálnych objednávok. Na 21 stanovištiach si vyskladnený tovar preberajú zamestnanci na ďalšie spracovanie a pripravujú ho na distribúciu.

„Sme radi, že týmto automatizovaným riešením môžeme podporiť obchodný rast nášho dlhoročného zákazníka Peek & Cloppenburg Düsseldorf,“ hovorí Rainer Haag, generálny riaditeľ DHL Supply Chain Germany & Alps. „Investíciou do budúceho úspechu oboch spoločností posilňujeme naše partnerstvo. Internetový obchod je jedným zo segmentov strategického rastu dodávateľského reťazca DHL. Používanie tohto systému je preto ďalším dôležitým stavebným kameňom našej expanzie v tejto oblasti, a to aj s ohľadom na našu stratégiu automatizácie. Staufenberg má ideálnu polohu z hľadiska dopravy a ponúka nám priame spojenie s našimi sesterskými divíziami DHL Paket a DHL Express. Nemeckým zákazníkom dokážeme doručiť v priemere 85 percent balíkov nasledujúci deň po objednaní,“ dodáva Rainer Haag.

Marco Rebohm, generálny riaditeľ spoločnosti Mode Logistik GmbH & Co. KG, je s novým systémom vychystávania objednávok AutoStore v Staufenbergu tiež spokojný. Mode Logistik GmbH & Co. KG je dcérskou spoločnosťou skupiny Peek & Cloppenburg, ktorá je zodpovedná za logistiku toto multibrandového módneho predajcu. „Implementované riešenie nám umožňuje lepšie vyhovieť požiadavkám našich zákazníkov a splniť ich očakávania,“ hovorí Marco Rebohm. „Vďaka vyššej rýchlosti a spoľahlivosti systému dokážeme ľahko zvládnuť stále rastúci počet objednávok. Máme víziu stať sa do roku 2026 popredným maloobchodným predajcom módy viacerých značiek v Európe s využitím všetkých predajných kanálov súčasne. AutoStore je dôležitým míľnikom na tejto ceste,“ vysvetľuje Marco Rebohm a dodáva: „Sme radi, že DHL Supply Chain je naším partnerom. Je to spoločnosť, s ktorou môžeme spoločne vyvíjať a implementovať nové riešenia.“

Marcel Riethig, okresný správca Göttingenu je tiež potešený spoluprácou medzi Peek & Cloppenburg Düsseldorf a DHL v jeho regióne. „Ponúka obrovské príležitosti pre obyvateľov Staufenbergu, okolité obce a celý región. Naša centrálna poloha v srdci Nemecka znamená, že Staufenberg má potenciál ťažiť z budúceho rastu logistického odvetvia. Miestny logistický park v tom už roky zohráva veľmi dôležitú úlohu. Je súčasťou priemyselnej zóny v štvrti Lutterberg, hneď vedľa diaľnice A7,“ hovorí.

Prítomnosť DHL v tejto lokalite pozitívne vníma aj Bernd Grebenstein, starosta Staufenbergu. „Oblasť, kde sa kampus nachádza, sa často označuje ako ‚DHL City‘. Centrá DHL Supply Chain, DHL Paket a DHL Express sú na jednom mieste. Logistický sektor je už roky vítaným partnerom Staufenbergu. Chceme, aby to tak bolo aj naďalej,“ hovorí. Samozrejme, za predpokladu, že nedôjde k výraznému zvýšeniu intenzity dopravy.