DHL plánuje ďalšiu expanziu v Lipsku

Na rozdiel od osobnej leteckej dopravy, ktorá počas pandémie COVID-19 zažíva hlboký útlm, spoločnostiam na prepravu balíkov a iného nákladu sa darí celkom dobre. Príkladom môže byť spoločnosť DHL, ktorú vlastní firma Deutsche Post.

DHL otvorila v roku 2008 svoj európsky uzol na nemeckom letisku Leipzig/Halle. V súčasnosti však už jeho kapacity nestačia držať krok s rastúcim dopytom po prepravných službách. Pre laika je možno až neuveriteľné, že na spomenutom letisku sa preloží až 2000 ton nákladu denne. Plány ďalšej výstavby letiska, ktoré by zabezpečili zvýšenie kapacity DHL v uzle Leipzig/Halle, zverejnil nedávno holding Mitteldeutsche Airport, ktorý letisko vlastní.

Hlavným cieľom modernizačného projektu je rozšírenie vybavovacej plochy 4 tak, aby tam vznikli nové stojiská pre lietadlá. Tým by sa mal odstrániť ich nedostatok, ktorý sa prejavuje najmä v špičke. V súčasnosti musia v špičkových hodinách lietadlá DHL parkovať aj na iných vybavovacích plochách, čím sa predlžuje doba prekladania zásielok najmä v nočných hodinách.

Najväčší nedostatok priestorov pre lietadlá sa však prejavuje v nedeľu a v dňoch pracovného pokoja, keď je väčšia časť flotily „uzemnená“. Zvýšenie letovej kapacity sa má dosiahnuť aj presunom časti nočných letov na severnú dráhu, ktorá je však dostupná len cez križovanie južnej dráhy, čím sa predlžujú časy rolovania. Preto sa ráta s výstavbou ďalších možností kríženia dráh i tzv. „rýchlych“ rolovacích dráh (nazývaných aj rýchlospojky). Spoločnosť DHL začala aj s výstavbou nového administratívneho komplexu, umiestneného mimo areálu vlastného letiska, ktoré pojme ďalších 1145 pracovníkov.

(PRG)