Deutsche Bahn už používajú veľkoformátové 3D tlačiarne

Deutsche Bahn začali po prvýkrát používať vlastné veľkoformátové 3D tlačiarne s cieľom zjednodušiť a zrýchliť údržbu vozidiel. Deutsche Bahn oznámili, že prejdú na priemyselnú 3D tlač dielov a nástrojov na opravu vlakov. Spoločnosť inštaluje veľkoformátové výkonné 3D tlačiarne vo svojich údržbárskych dielňach v Norimbergu a Neumünsteri. Zamestnanci si budú môcť navrhnúť a vytlačiť vlastné nástroje, ako aj plastové náhradné diely do vlakov.

3D tlač bola kľúčovou technológiou pre DB. Umožnila jej mať poruke správne náhradné diely nezávisle od problémov dodávateľského reťazca a nedostatku surovín. Využitím tejto technológie manažment DB verí, že zvýši dostupnosť svojho vozového parku. Spoločnosť tiež uviedla, že táto metóda bola rýchlejšia, efektívnejšia z hľadiska zdrojov a niekedy dokonca lacnejšia ako používanie konvenčných výrobných metód.

Deutsche Bahn od roku 2015 vytlačili viac ako 26.000 3D tlačených dielov pre celkovo 300 rôznych aplikácií. 3D tlačené položky siahajú od jednoduchých plastových háčikov na kabáty až po 17 kg kovové komponenty pre vlaky ICE. Doteraz boli tieto časti tlačené s pomocou zvonku. V súčasnosti DB rozširuje svoje využitie 3D tlače a vyrába stále viac položiek sama. V rámci tohto úsilia Deutsche Bahn integrovali 3D tlač ako neoddeliteľnú súčasť svojho školiaceho programu v závodoch.

3D tlačené diely: Nástroje a pomôcky

V údržbárskej dielni DB v Norimbergu tlačí prevádzkovateľ štátnej železnice nástroje a pomôcky, ktoré pomáhajú zamestnancom vykonávať ich prácu. Patria sem šablóny, na ktoré sa dajú nalepiť piktogramy alebo zakryť svetlomety pri maľovaní vlakov. Šablóny šetria čas tým, že sa vyhýbajú potrebe prispôsobenia alebo maskovania a sú vyrobené z recyklovateľného materiálu.

V Norimbergu sa tlačia aj montážne pomôcky. Tie môžu uľahčiť uťahovanie skrutiek, ktoré sú ťažko dostupné, čo šetrí čas. Zamestnanci môžu podávať návrhy na nové aplikácie v internej súťaži DB.

3D tlačené náhradné diely

V údržbárskej dielni v Neumünsteri bude DB vyrábať plastové náhradné diely pre svoje vlaky. Patria sem vetracie mriežky, držadlá a kryty. Niektoré z týchto náhradných dielov už nie sú dostupné a možno ich získať až po veľmi dlhej čakacej dobe alebo za vysoké náklady. Stroje na 3D tlač v Neumünsteri dokážu spracovať materiály, ktoré spĺňajú špeciálne technické požiadavky na komponenty vo vlakoch, ako je napríklad špeciálna odolnosť voči ohňu.

Daniela Gerd tom Markotten, členka predstavenstva DB pre digitalizáciu a technológie, povedala: „Naše vlaky by mali jazdiť pre našich zákazníkov a nie stáť v dielni. Pomocou 3D tlače dokážeme rýchlejšie zaobstarať náhradné diely a reprodukovať diely, ktoré už sami nemáme k dispozícii. Som hrdý, keď vidím, koľko nápadov naši zamestnanci vyvinuli na využitie 3D tlače a neustále vyvíjajú nové.“

Foto: Deutsche Bahn

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.