DB Schenker nasadil v ČR prvého logistického robota

Spoločnosť DB Schenker na svojom kontraktačnom mieste v Pardubiciach implementovala nový autonómny mobilný robot. V sklade asi 120 kilometrov východne od Prahy pomáha robot MiR Hook 200 detekovať a prepravovať vozíky tak, aby boli operácie ešte efektívnejšie. Robot pochádza od dánskej technologickej spoločnosti Mobile Industrial Robots (MiR) a bol nasadený v spolupráci s českým distribútorom a integrátorom autonómnych a spolupracujúcich robotov DREAMland.

Autonómne riešenia umožnia spoločnosti Schenker optimalizovať svoje logistické procesy a uľahčiť zamestnancom prevzatie jednoduchých skladových úloh. Vybavený 3D kamerou a laserovým skenerom dokáže MiR Hook 200 automaticky detekovať vozíky pripravené na vyzdvihnutie skenovaním súvisiacich QR kódov v preddefinovaných zónach alebo spustením ďalšej úlohy pomocou ľubovoľného mobilného zariadenia. Dvojitá batéria robota poskytuje prevádzkový čas 16 hodín, potom sa autonómny mobilný robot odošle do nabíjacej stanice a do troch hodín sa úplne nabije.

Vzhľadom na jednoduchú škálovateľnosť DB Schenker v súčasnosti zvažuje implementáciu autonómnych robotov v ďalších českých logistických prevádzkach. S maximálnym užitočným zaťažením až 500 kilogramov sa robot môže vyhnúť pohybujúcim sa aj nehybným prekážkam a nezávisle upravovať svoju trasu. Na svoju implementáciu nepotreboval zásadné zmeny infraštruktúry a mohol by byť nasadený takmer okamžite s minimálnymi investíciami.

MiR je možné ľahko prispôsobiť meniacim sa požiadavkám pomocou vymeniteľných prídavných modulov. Programovanie sa vykonáva prostredníctvom intuitívneho užívateľského rozhrania, ktoré má krátku dobu inštalácie a môžu ho programovať odborníci spoločnosti DB Schenker, čo eliminuje potrebu špecializovaného technika.

Foto: Robotiscnews