COVID-19: Ochranné rúška nosia už aj lietadlá

Jedným z odvetví, ktoré sa v dôsledku choroby COVID-19 dostali do veľkého útlmu, spojeného s nemalými finančnými stratami, je aj letecká doprava. Značný pokles zaznamenala najmä preprava cestujúcich, zatiaľ čo leteckú dopravu nákladov udržovala ako-tak pri živote najmä preprava urgentných  medicínskych prístrojov a potrieb.

V lete došlo k miernej – a nádejnej – renesancii osobnej dopravy za sprísnených hygienických podmienok. Jedným z hlavných opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu nákazy v priestoroch letiska i počas samotného  letu, je povinné nosenie rúšok, zakrývajúcich vstupy do dýchacieho traktu, teda nos a ústa.

Pri preprave tovaru nákladnými lietadlami však v podstate niet komu rúška nasadiť – posádka ich nemôže mať, pretože môžu zhoršovať zrozumiteľnosť komunikácie medzi pilotmi a riadiacimi letovej prevádzky. Luxemburská letecká spoločnosť Cargolux, ktorá sa orientuje výlučne na prepravu nákladov, však vymyslela celkom vtipný gag ako aplikovať rúško aj pri letoch nákladných lietadiel.

Myšlienka to bola vcelku jednoduchá – maska bola „nasadená“ na celú špicu lietadla Boeing 747-8F poznávacej značky LX-VCF. Slovo „nasadená“ sme dali do úvodzoviek preto, lebo rúško aj s upevňovacími šnúrkami je v skutočnosti na lietadlo nastriekaná.  Ale ilúzia je dokonalá!

Mimochodom, podobnú masku ako má jumbo Cargoluxu má aj Airbus A330-900 indonézskej spoločnosti Garuda.

(PRG)