COVID-19 môže urýchliť proces „udomácnenia“ práce

Pandémia koronavírusu by mohla napomôcť zvýšeniu podielu práce z domu v budúcnosti, odhalil prieskum globálnej konzultačnej spoločnosti pre oblasť realít Colliers International.

Spoločnosť Colliers spustila prieskum s názvom Práca z domu počas COVID-19 (preklad z anglického jazyka: ‘Working from home during COVID-19’). Cieľom bolo zistiť, aké majú ľudia skúsenosti s prechodom na prácu na diaľku, ktoré zaviedli podniky po celom svete ako reakciu na prepuknutie epidémie koronavírusu (COVID-19).

Predbežné poznatky z tohto prieskumu, založené na viac ako 3000 odpovediach z viac ako 25 krajín a zo širokého spektra administratívnych povolaní, ukazujú, že:

⦁ 82 % by chcelo pracovať vzdialene jeden alebo viac dní do týždňa po skončení krízy v súvislosti s COVID-19.
⦁ 71 % ľudí, ktorí pred COVID-19 nikdy nepracovali z domu, by chcelo v budúcnosti pracovať vzdialene najmenej jeden deň v týždni.
⦁ 53 % opýtaných sa domnieva, že sa ich produktivita nezmenila v dôsledku práce z domu, 24 % sa domnieva, že sa ich produktivita zvýšila. Avšak 23 % uviedlo, že ich produktivita klesla.
⦁ Produktivita sa zvýšila najviac v odvetví finančných služieb, profesionálnych služieb a technológií. Produktivita sa najviac znížila v právnom, vzdelávacom a vo výskumnom sektore.
⦁ 55 % sa domnieva, že je schopných vykonávať individuálnu prácu s vysokou mierou koncentrácie z domu lepšie alebo omnoho lepšie ako v kancelárii.
⦁ 76 % respondentov sa napriek svojej fyzickej vzdialenosti pri práci na diaľku stále cíti byť v spojení so svojím tímom. 58 % si však myslí, že dokážu lepšie spolupracovať v kancelárii ako z domu.

Chris McLernon, výkonný riaditeľ Colliers International pre Európu, Stredný východ a Afriku, povedal, že predbežné výsledky prieskumu naznačili, že pandémia koronavírusu by mohla priniesť zásadné zmeny v spôsobe, akým pracujeme: „Sme uprostred najväčšieho pokusu o prácu na diaľku v histórii ľudstva, ktorý bude mať výrazný vplyv na spôsob práce v budúcnosti.“

„Je nevyhnutné pochopiť, aké skúsenosti majú ľudia s prácou z domu počas tohto náročného obdobia. Štúdia tímu špecialistov na pracovné prostredie Colliers International prináša jedinečné globálne údaje, ktoré nám pomôžu prichádzať s radami, ktoré sú založené na faktoch týkajúcich sa krátkodobých zlepšení a dlhodobých účinkoch. Je zrejmé, že veľa ľudí sa stotožňuje s prácou z domu a pravdepodobne bude chcieť pokračovať na určitej úrovni práce na diaľku počas týždňa aj po návrate do kancelárií.“

Prieskum s názvom Práca z domu počas COVID-19 bude ukončený a vyhodnotený na konci apríla. Následne sa uverejní správa s ďalšími zisteniami. Ide o prvú časť viacfázovej štúdie spoločnosti Colliers, ktorej cieľom je poskytnúť pohľad na prácu z domu počas epidémie COVID-19. Spoločnosť verí, že v dôsledku toho bude možné identifikovať príležitosti na zlepšenie a preskúmať dlhodobejšie dôsledky, ktoré by z nej mohli vyplývať pre segment kancelárií.

Jan Jaap Boogaard, vedúci tímu konzultantov pre riešenie pracovného priestoru Colliers pre Európu, Stredný východ a Afriku hovorí: „Nachádzame sa v náročnej a zároveň jedinečnej situácii, ktorá ponúka príležitosti na prehodnotenie spôsobu, akým pracujeme. Túto príležitosť by sme mali využiť na meranie toho, čo funguje a čo nefunguje, aby sme sa z toho v budúcnosti mohli poučiť, a preto sme spustili štúdiu o práci z domu. Prvé výsledky ukazujú veľmi zaujímavé informácie. Väčšina ľudí uviedla, že ich produktivita sa pri práci z domu nezmenila. Približne rovnaký počet ľudí naznačil, že sa zvýšila ich produktivita ako tých, ktorí tvrdia, že ich produktivita poklesla. Tiež viac ako 70 % ľudí, ktorí pred COVID-19 nikdy nepracovali z domu, by v budúcnosti chceli pracovať z iného miesta ako z kancelárie najmenej jeden deň v týždni. To bude mať výrazný vplyv na požiadavky organizácií na priestor.“

Podrobnosti z počiatočných zistení prieskumu naznačujú túžbu pokračovať vo flexibilnej práci do určitej miery aj po kríze s epidémiou COVID-19. Celkovo 49 % respondentov uviedlo, že by chcelo pracovať v priemere 1 až 2 dni na diaľku, zatiaľ čo 32 % by chcelo pracovať vzdialene tri alebo viac dní a 19 % by chcelo pracovať vzdialene menej ako jeden deň.

Rozdiely boli zrejmé medzi ľuďmi, ktorí nedávno začali pracovať z domu, a ľuďmi, ktorí už niekoľko týždňov pracovali z domu. Z tých, ktorí pracovali už štyri týždne z domu kvôli COVID-19, sa chcelo po ukončení pandémie vrátiť do práce každý deň len 7 %. Naopak, medzi tými, ktorí pracovali z domu iba týždeň, sa k tráveniu celého pracovného týždňa v kancelárii po COVID-19 chcelo vrátiť celkovo 22 %.

Prieskum tiež odhalil, že skúsenosti s prácou z domu sa líšili medzi tými, ktorí mali a nemali deti v domácnosti a medzi tými, ktorí bývali so spolubývajúcimi. Celkovo 33 % respondentov uviedlo, že sú pri práci z domu viac rozptyľovaní. Najčastejšie rozptýlenie bolo identifikované ako deti, nasledovali ďalší členovia domácnosti a domáce zvieratá. Ľudia, ktorí žijú sami a tí, ktorí žijú s manželom/manželkou alebo partnerom/partnerkou vykazovali najmenší pokles produktivity.

Ľudia pracujú najčastejšie z uzavretých miestností – pracovní (39 %), nasleduje obývacia izba (32 %), spálňa (17 %) a kuchyňa (15 %). Väčšina ľudí, ktorí žijú sami, sa rozhodla pracovať zo svojich obývačiek, ale väčšina ľudí s deťmi pracuje z uzavretej miestnosti venovanej práci. Výsledky prvého prieskumu tiež ukázali, že ľudia so spolubývajúcimi by chceli po situácii COVID-19 viac pracovať v kancelárii v porovnaní s ľuďmi, ktorí žijú osamelo, s deťmi a ľuďmi, ktorí žijú manželom/manželkou alebo partnerom/partnerkou.

Marek Marynčák, zodpovedný za riešenia pracovného priestoru v slovenskej pobočke Colliers International, dopĺňa: „Už pred vypuknutím pandémie bolo častou otázkou pri riešení pracovného prostredia práca z iného miesta ako kancelárie. Tento proces prinášal viaceré otázniky, ale aj možnosti ako firmám, tak aj ich zamestnancom. Už z predbežných výsledkov prieskumu je možné odhadovať, že pandémia prinesie zásadne zmeny v riešení pracovného prostredia spoločností, ale aj v oblasti pracovného a osobného života zamestnancov. Vzhľadom na globálny dosah tohto fenoménu tieto zmeny neobídu ani slovenské spoločnosti a ich pracovné prostredie.“

Prieskum stále prebieha a stále sa doň môžete zapojiť: https://bit.ly/2WFIuGs

FOTO: Obrázok od William Iven z Pixabay

Viac článkov o logistike nájdete v novom čísle Logistika Dnes Magazínu, ktorý je k stiahnutiu zdarma TU

Chcete nás podporiť? Budeme radi, ak to urobíte na naše číslo účtu:

SK73 8360 5207 0042 0002 2712