ČESMAD: Vojna Ruska proti Ukrajine je veľkou ranou pre obchod a cestnú dopravu

Vojna Ruska proti Ukrajine je podľa Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia obrovskou tragédiou pre ľudí, ktorí môžu prísť o život a majetok, ale aj veľkou ranou pre medzinárodný obchod a cestnú dopravu. Ako uviedol prezident združenia cestných dopravcov Pavol Piešťanský, už teraz vojenské útoky spôsobujú veľké problémy, podľa informácií sú uzatvorené ukrajinsko-bieloruské a ukrajinsko-ruské hraničné priechody. Cestní dopravcovia odsudzujú vojnu ako riešenie vzťahov medzi štátmi.

„Viacerí slovenskí dopravcovia majú svoje vozidlá a vodičov na Ukrajine a v Rusku. Združenie sa snaží aj diplomatickou cestou, aby sa títo vodiči a vozidlá mohli dostať bezpečne na Slovensko,“ priblížil Piešťanský. Podľa predpokladov priechodnosť ukrajinsko-slovenskej hranice sa ešte viac obmedzí. „Vývoj situácie sa môže meniť a bude závisieť od typu sankcií Európskej únie voči Rusku, a či a akým spôsobom zasiahnu aj Bielorusko. V prípade zákazu dovozu a vývozu tovarov z EÚ sa môže cestná doprava výrazne obmedziť až zastaviť,“ poznamenal prezident ČESMAD Slovakia.

Cestná preprava s Ruskom sa realizuje najmä cez Bielorusko. Alternatívna trasa je cez lotyšsko-litovské hraničné priechody s Ruskom, ale tie podľa združenia nemajú dostatočnú kapacitu, aby zvládli očakávaný nárast počtu kamiónov z EÚ. „V súvislosti s vojnou môžeme preto očakávať veľmi dlhé rady kamiónov na dotknutých hraniciach. Dopravcovia musia rátať s výrazne vyššími nákladmi spojenými s prepravou v smere na Ukrajinu, Bielorusko a Rusko,“ upozornil P. Piešťanský.

Ide podľa neho najmä o cenu pohonných látok, neefektívnu prácu vodiča, keď namiesto jazdy bude viac stáť, či predlžovanie času potrebného na dokončenie jednej prepravy. „Dopravcovia by tiež mali sledovať aktuálne dianie a odporúčania štátnych orgánov, najmä Ministerstva zahraničných vecí SR,“ dodal P. Piešťanský.

Zdroj: SITA