
Podľa odhadu bolo na konci roku 2020 v ČR v prevádzke 45.000 e-shopov a obrat elektronického obchodu sa medziročne zvýšil takmer o 20 %. Uvádza to spoločnosť Colliers vo svojej štúdii EXCEEding Borders I – Retail CEE-17 (Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Chorvátsko, ČR, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, SR, Slovinsko, Ukrajina).
Pandémia COVID-19 narušila fungovanie a rozvoj maloobchodných trhov po celom svete. Obmedzenia uvalené na prevádzku obchodov, služieb, gastronomických a voľnočasových zariadení viedli k dynamickému rastu elektronického obchodovania. V Poľsku a v Českej republike bolo v prvej polovici 2020 novo založených viac než 5000 on-line obchodov. Pandémia viedla k výraznému poklesu návštevníkov v nákupných centrách v medziročnom porovnaní o 20 – 45 %.
Vzhľadom na to, že trhy práce v strednej a východnej Európe boli pred pandémiou v slušnom stave, nie je žiadnym prekvapením, že maloobchodný predaj v krajinách strednej a východnej Európy v priebehu minulého roka zaznamenal v mnohých prípadoch výrazné oživenie v tvare písmena V.
Spoločnosť Colliers v tejto súvislosti porovnala predaj nepotravinárskeho tovaru. V šiestich krajinách regiónu (Estónsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Srbsko a Slovensko) bol v októbri 2020 predaj tohto sortimentu (bez pohonných hmôt) vyšší ako pred krízou.
Za zmienku stojí napríklad enormný dopyt po športovom vybavení, čo je dôsledok obmedzenie prevádzky množstva voľnočasových zariadení. Záujem o bicykle a výbavu pre kempovanie preto v prvej polovici roka 2020 dosiahol rekordnú výšku vo väčšine krajín strednej a východnej Európy. Lockdown reštaurácií zase viedol k nárastu dovozu jedál do firiem i domácnosti.
Foto: Just Click Solution