Bell prináša nové bezpilotné logistické prostriedky

V kanadských závodoch tímu Bell Innovation v Quebeckom Mirabel sa v spolupráci s ARA Robotics uskutočnil 11. decembra minulého roku prvý let bezpilotného nákladného prostriedku Autonomous Pod Transport (APT). Nová platforma pracuje s rovnakou architektúrou a pohonným systémom vertikálneho vzletu a pristátia, ale využíva iný trup lietadla. Cieľom projektu bolo preskúmať rôzne možnosti dizajnu a zhodnotiť zmeny vo výkone, autonómiu a užívateľskú interakciu.

Novú verziu technologického modelu APT spolufinancuje Kanadský technologický demonštračný program – Canadian Technology Demonstration Program (TDP). Spoločnosti Bell umožňuje TDP testovať nové technológie, ktoré podporujú pokrok v autonómii a elektrickom pohone. Prostredníctvom úzkeho partnerstva s malými a strednými podnikmi, kanadskými akademickými a vládnymi organizáciami využíva Bell cenné znalosti a zdroje, aby priniesol do Kanady inovácie a poskytol svetu pokročilé riešenia.

„Veľmi nás teší, že môžeme predviesť túto konfiguráciu, aby sme našim potenciálnym zákazníkom ukázali, aký flexibilný, škálovateľný a prispôsobiteľný môže tento stroj byť,“ povedal Michel Dion, senior manažér pre inovácie. V rámci skúšobného letu sa hodnotili pevné centrálne zariadenie, ktoré uprednostňuje kontajnerové užitočné zaťaženie, bočný prístup k nákladu, šípové krídla a motýlikové chvostové plochy.

K dnešnému dňu program bezpilotného nákladného prostriedku absolvoval stovky testovacích letov a niekoľko demonštrácií, aby potenciálnym komerčným a vojenským zákazníkom ukázal svoje schopnosti, ktoré môžu plniť širokú škálu bezpilotných logistických misií. Inovačný tím Bellu tieto technológie naďalej vylepšuje v rámci prípravy na počiatočnú fázu výroby lietadiel.

Foto: Aviation Internation News