Atmosféra v slovenských firmách je pesimistická

Nálada slovenských firiem sa s príchodom prvej vlny pandémie takmer okamžite prepadla do záporných hodnôt, kde stagnuje na historickom minime zhruba aj po polroku. Index očakávaní firiem dosiahol ku koncu októbra zápornú hodnotu 44,6 bodu z možnej škály od +100 do -100 bodov. Ako vyplýva z reprezentatívneho prieskumu ČSOB, medzi podnikateľmi sú tak veľké obavy z ďalšieho vývoja situácie. Potvrdzuje to aj analytik banky Marek Gábriš, podľa ktorého sú ľudia veľmi citliví na vývoj pandémie a akékoľvek správy, ktoré by naznačili ďalší vývoj alebo možné východiská.

V polovici októbra vstúpili do platnosti viaceré protiepidemiologické opatrenia s priamym účinkom na dennodenné podnikanie, napríklad zatvorené interiéry mnohých prevádzok, obmedzenia počtu osôb či zákaz vychádzania pred plošným testovaním. To všetko, v spojení s ekonomickou neistotou, ovplyvnilo očakávania firiem, ktoré nevideli žiadny dôvod na optimizmus. „Najpesimistickejší sú podnikatelia pôsobiaci v oblasti gastronómie a hotelierstva, kde je nespokojných až 94 percent oslovených,“ hovorí manažérka segmentu MicroSME v banke ČSOB Dáša Polláková.

Z prieskumu vyplýva, že 57 % malých subjektov, v porovnaní so 41 % stredných a 34 %. veľkých spoločností, už pociťuje zhoršenú platobnú disciplínu svojich odberateľov. Aj to je dôvod, prečo firmy od začiatku pandémie vyčerpali už takmer štvrtinu svojej železnej finančnej rezervy.

Najčastejšou doterajšou reakciou podnikov na krízu bolo obmedzenie výroby či prevádzky. Urobila tak zatiaľ takmer polovica oslovených firiem. Iba 28 % nemuselo reagovať nijako a ďalších 24 % prevádzku, resp. výrobu muselo zastaviť.

Ďalší vývoj ekonomickej situácie bude kopírovať vývoj tej pandemickej a očakávania spojené s vakcínou. „Zimné mesiace budú zrejme ťažké, ale výhľadovo sa trhy pravdepodobne začnú pozerať na príchod vakcíny, ktorá by mohla otvoriť priestor na návrat k normálnemu chodu spoločnosti a ekonomiky. Dovtedy však budeme zrejme stále ako na hojdačke v závislosti od vývoja pandemickej situácie u nás, ako aj v ďalších krajinách,“ uzatvára M. Gábriš.

Zdroj: SITA

FOTO: Obrázok od Gerd Altmann z Pixabay