Amazon v Kojetíne postaví viacpodlažné robotické logistické centrum

Budova s rozlohou 52.000 m2 ponúkne prenajímateľný priestor 190.000 m2 na štyroch poschodiach vrátane 13.000 m2 kancelárskych priestorov a technického vybavenia. Osem rokov od vstupu do Českej republiky oznámil Amazon expanziu na Moravu.

Spoločnosť Panattoni postaví prvé centrum robotického plnenia pre spoločnosť Amazon v Českej republike na mieste brownfieldu bývalého cukrovaru pri Kojetíne na Přerovsku.

Pôjde o prvú plnohodnotnú viacpodlažnú logistickú budovu s najmodernejším technologickým vybavením v Českej republike. Amazon bude môcť využívať výhody priameho napojenia na diaľnicu D1 pre nákladnú dopravu a železničný koridor, ktorý umožní nízkoemisnú prepravu.

Očakáva sa, že počas špičkovej prevádzky tam bude pracovať až 2000 ľudí. Budova bude odovzdaná do užívania v roku 2022. Plniace centrum sa značne odlíši od tradičného poňatia skladu. Zamestnanci budú pracovať s inovatívnymi technológiami vrátane robotických jednotiek, ktoré im pomôžu pri každodennom vybavovaní objednávok zákazníkov efektívnejšie využívať skladové priestory. Špecializované roboty vkĺznu pod police produktov, zdvihnú ich a presunú po distribučnom centre, čím významne pomôžu skrátiť čas potrebný na vybavenie objednávok.

Priemyselný komplex od spoločnosti Panattoni naplní dlhodobú stratégiu Go Earthwise. Jej cieľom bude dosiahnuť vynikajúce hodnotenie budovy podľa prestížnej environmentálnej certifikácie BREEAM New Construction. Pôjde o prvé zariadenie Panattoni, ktoré nainštaluje fotovoltaiku na čo najväčšiu časť strechy. Výstavba objektu sa uskutoční v súlade s najprísnejšími požiadavkami na udržateľnosť, čo bude zahŕňať napríklad ekologickú likvidáciu azbestu z demolácií pôvodných budov, recykláciu stavebného odpadu na mieste a využívanie železničnej dopravy pre prefabrikované časti budovy.

Foto: iDNES.cz

Podporte vydávanie aktuálnych správ na webe Logistika Dnes a v Logistika Dnes magazíne. Vyberte si inzerciu podľa vašej potreby (cenník nájdete TU), alebo uvítame aj zaslanie akejkoľvek čiastky na číslo účtu SK73 8360 5207 0042 0002 2712 Pomôžte nám ďalej sa zlepšovať. Za vašu podporu ďakujeme.