A.P. Moller-Maersk očakáva ďalší pokles dopytu

Podľa správy TASR dánsky lodiarsky a ropný gigant A.P. Moller-Maersk v stredu varoval pred prudkým poklesom dopytu po lodných kontajneroch v nadchádzajúcich mesiacoch. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu a jej vplyv na svetový obchod.

„Očakávame, že dopyt sa v 2. štvrťroku výrazne zníži, možno o 20 až 25 %,“ povedal Soren Skou, generálny riaditeľ A.P. Moller-Maersk. Uviedol tiež, že koncern prispôsobí svoju prepravnú kapacitu situácii aj rozdielom medzi regiónmi. „Umožní nám to naďalej slúžiť zákazníkom, ale tiež znižovať náklady a udržiavať ceny stabilné,“ dodal. Najväčší prepravca lodných kontajnerov na svete očakáva, že rok 2020 bude ťažký a v aktuálnom 2. štvrťroku sa zníži dopyt po všetkých aktivitách spoločnosti.

A.P. Moller-Maersk v snahe vykompenzovať spomalenie svetového obchodu zrušil v prvých troch mesiacoch roka plavbu viac ako 90 lodí, čo predstavuje 3,5 % jeho  kapacity. Manažment spoločnosti odhaduje, že v 2. štvrťroku bude zrušených takmer 140 plavieb. Spoločnosť A.P. Moller-Maersk uviedla, že jej nevyužitá flotila predstavovala na konci 1. štvrťroka 9,4 % celkovej kapacity, čo bola najvyššia úroveň za uplynulých 10 rokov.

Na otázku, či sa prepravná kapacita môže v 2. štvrťroku ďalej znižovať, Soren Skou potvrdil, že v prípade ďalšieho poklesu dopytu stúpne aj počet neaktívnych lodí, keďže dánska spoločnosť bude musieť zredukovať náklady a prispôsobiť sa situácii na trhu.

Foto: Maritime Gateway