Za poklesom sú problémy subdodávateľského reťazca

Po prudkom augustovom prepade sa slovenský priemysel v septembri začal zotavovať, napriek tomu však jeho produkcia stále nedosahovala úrovne minulého roka. Podľa údajov Štatistického úradu sa produkcia priemyslu v septembri zvýšila o 1,3 % (sezónne očistené) a jej medziročný pokles sa tak zmiernil z augustových -8,1 % na -2,5 %.

Slabosť vykazuje slovenský priemysel predovšetkým vo svojom kľúčovom odvetví – v automobilovom priemysle. Ten mal byť pritom tento rok vďaka nový výrobným kapacitám štvrtej automobilky hlavným zdrojom rastu slovenskej ekonomiky a čiastočne mal zmierňovať negatívne dôsledky slabnúceho externého dopytu. Čísla posledných mesiacov za týmito očakávaniami výrazne zaostávajú, pričom automobilový priemysel je už niekoľko mesiacov v mínuse. V septembri sa jeho produkcia medziročne znížila o  9,5 % a z celkového medziročného rastu priemyslu tak automobilový priemysel ubral až 2,79 percentuálnych bodov. Inými slovami, bez poklesu automobilového priemyslu by v septembri neklesal ani slovenský priemysel. Ani spustenie výroby vo štvrtej automobilke tak nebolo postačujúce na udržanie úrovne produkcie.

Čísla exportov za prvý polrok pritom naznačujú, že subdodávateľský reťazec pravdepodobne musí čelí aj štrukturálnym zmenám v odvetví, keď tlak na ekologizáciu dopravy preskupuje dopyt smerom k autám s alternatívnym pohonom, ktorých produkcia mení aj subdodávateľské schémy. Problémy subdodávateľského reťazca sú pravdepodobne zdrojom poklesu aj v niektorých ďalších odvetviach, najmä v odvetví výroby z gumy, plastov a stavebných materiálov, kde produkcia medziročne poklesla o 8,6 %, pričom sa predpokladá, že pokles mohla vykázať stavebná i nestavebná časť odvetvia.

Identický medziročný zostup (8,6 %) si v septembri pripísali aj hutnícky priemysel. Ten okrem poklesu dopytu v súvislosti so spomaľovaním domáceho a európskeho priemyslu už dlhšie zápasí sa aj s vnútornými štrukturálnymi problémami v odvetví, ktoré prechádzajú naprieč európskymi producentmi.

Klesajúcu produkciu v septembri vykázal i volatilný farmaceutický priemysel (-12,8 %), dlhodobo klesajúci textilný (-6,7 %) a drevospracujúci priemysel (-10,6 %) a po pol roku dvojciferných dynamík medziročného rastu aj nábytkársky priemysel (-3,1%).

Naopak, do plusu sa po dlhšom období prehupli výrobcovia chemikálií (2,8 %). Po jarnej údržbe výrobných zariadení sa k dvojcifernému rastu naštartoval aj petrochemický priemysel (10,4 %). Ťahúňom slovenského priemyslu však aj v septembri ostávajú výrobcovia elektrických zariadení (25,8 %), ktorí pravdepodobne naopak ťažia zo sinejúceho „ekologického“ tlaku v Európe. Po krátkej dovolenkovej prestávke sa k medziročnému rastu vrátili aj strojári (5,3 %) a nepatrný nárast produkcie v úvode predvianočnej výrobnej sezóny zaznamenali aj výrobcovia spotrebnej elektroniky (1,1 %), ktorí, zdá sa, tento rok už zastavili niekoľkoročný prepad.