Slovensko je na 41. mieste v miere globalizácie

Podľa údajov obsiahnutých v správe „Global Connectedness Index“, analýze miery globalizácie, pripravenej DHL, meranej podľa medzinárodných obchodných tokov, kapitálu, informácií a osobných údajov, sa zdá, že miera globalizácie pokračovala na Slovensku o niečo lepšie (v porovnaní so správou z roku 2015).

Slovensko si polepšilo o 4 priečky a obsadilo 41. miesto. Aj tak ide o najhorší výsledok z krajín V4, pretože Česko sa umiestnilo na 14. mieste, Maďarsku patrila 20. priečka a Poľsko bolo 36. Pokiaľ ide o medzinárodné toky, najväčším partnerom Slovenska je tradične Česko – 20 %, nasleduje Nemecko so 16 % a Rakúsko a Poľsko majú zhodne po 7 %.

Európa v popredí globalizácie

Aj napriek rastúcemu antiglobalizačnému napätiu v mnohých krajinách, medzinárodné toky dosiahli v 2017 rekordnú úroveň, pretože sa prvýkrát od roku 2007 výrazne zvýšili cezhraničné toky obchodu, kapitálu, informácií a ľudí. Silný hospodársky rast stimuloval medzinárodné toky a kľúčové zmeny v politike, ako napríklad zvýšenie taríf v USA, ktoré zatiaľ neboli vykonané.

8 z 10 krajín s najväčším medzinárodným spojením je v Európe, čo z nej robí najväčší globalizovaný región na svete, najmä v obchode a pohybe ľudí. Severná Amerika, líder v oblasti kapitálových a informačných tokov, získala druhé miesto, za ňou nasledoval Stredný východ a severná Afrika. Medzi piatimi najviac globálne prepojenými krajinami sveta sú: Holandsko, Singapur, Švajčiarsko, Belgicko a Spojené arabské emiráty.

„Je prekvapivé, že napriek nesporným výhodám globalizácie, svet je omnoho menej prepojený, než si väčšina ľudí myslí,“ povedal spoluautor správy GCI Steven A. Altman, vedecký pracovník na School of Business na NYU Stern a výkonný riaditeľ NYU Stern’s Center for the Globalization of Education and Management. „To je veľmi dôležité, pretože keď ľudia nadhodnocujú medzinárodné toky, zvyčajne sa o ne starajú viac. Informácie obsiahnuté v našej správe môžu pomôcť upokojiť tieto obavy a zamerať sa na súčasné návrhy na riešenie sociálnych problémov súvisiacich s globalizáciou.“

„Aj keď svet sa naďalej globalizuje, stále existuje obrovský potenciál. GCI ukazuje, že v súčasnosti väčšina pohybov a výmen, ktoré pozorujeme, je národná, nie medzinárodná. Vieme však, že globalizácia je rozhodujúcim faktorom rastu a prosperity,“ hovorí John Pearson, generálny riaditeľ spoločnosti DHL Express.

Správa GCI odhaľuje aj obrovské rozdiely medzi úrovňami globalizácie v rozvinutých a rozvíjajúcich sa ekonomikách. Prináša prvé komplexné zhodnotenie vývoja globalizácie v 169 krajinách a teritóriách od referenda Brexit vo Veľkej Británii a prezidentských volieb v Spojených štátoch v roku 2016.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *