Scania prináša novú generáciu elektrických vozidiel

Scania prvýkrát predstavila novú generáciu batériových elektrických nákladných vozidiel pre regionálnu dopravu v júni 2022. Teraz bude výroba týchto nákladných vozidiel s kabínou R a S a motorom s výkonom až 450 kW zahájená v ústredí značky vo švédskom Södertälje.

Scania taktiež prichádza s vylepšenými mestskými elektromobilmi, ktoré budú postavené na podvozku optimalizovanom pre elektrický pohon a budú vybavené novými udržateľne vyrábanými batériami a so systémom Scania Charging Access. Poskytuje tak inovatívne a praktické riešenie pre všetkých zákazníkov bez ohľadu na prepravné nároky.

„Prevádzkovanie nákladných vozidiel s nulovými emisiami už nie je výsadou niekoľkých vyvolených,” hovorí Frederik Allard, senior viceprezident a vedúci oddelenia e-mobility v spoločnosti Scania a dodáva: „Naša ponuka pokrýva široké spektrum využitia a požiadaviek zákazníkov a zároveň ponúka služby, ktoré uľahčujú prechod na dopravu bez fosílnych palív.”

Nové nákladné automobily Scania ohromujú číslami: hmotnosť súpravy môže byť až 64 ton a dojazd 390 kilometrov, spoločne s nabíjacím výkonom až 375 kW a najvyšším výkonom pohonného ústrojenstva 450 kW prevyšujú bežné nákladné vozidlá.

Vozidlá Scania idú bez lokálnych emisií na elektrinu

Najnovšie elektrické nákladné automobily Scania sú ponúkané ako ťahače, aj podvozky na inštaláciu nadstavieb. K dispozícii sú kabíny radu R i S. Dojazd sa líši podľa hmotnosti, prevádzky, počasia a štýlu jazdy, ale 27-tonový mestský sklápač so šiestimi batériami môže počítať s dojazdom až 350 km medzi jednotlivými nabíjaniami. Hodina nabíjania pridá 270 km dojazdu a na dosiahnutie rozumnej doby nabíjania nie sú potrebné najvyššie dostupné nabíjacie miesta s výkonom 350 kW: nabíjačka s výkonom 130 kW pridá za jednu hodinu pri nákladnom vozidle 100 km dojazdu, ktoré spotrebuje 1,3 kWh/km.

„Zbytočne sme ustrnuli v koncepte, že vždy tankujeme od 10 % do 100 %, ako to je pri nafte. U batériových elektrických vozidlách by sa malo myslieť na to, že sa nabíjajú na dobu potrebnú na dojazd. Pokiaľ máte 120 km do domácej nabíjačky, bolo by zbytočné nabíjať na dlhšiu vzdialenosť, než je potrebné,“ vysvetľuje Frederik Allard.

Nové elektrické nákladné vozidlá sú vhodné aj do mestskej premávky
Prvé batériové elektrické nákladné vozidlá Scania sú na trhu od roku 2021 a naštartovali cestu k doprave bez fosílnych palív, predovšetkým pre potreby mestskej premávky. Scania teraz vylepšuje ponuku pre distribučné nákladné automobily a ľahké sklápače. Vozidlá dostanú podvozok optimalizovaný pre elektrické pohonné ústrojenstvo, batérie od spoločnosti Northvolt a nové pomocné systémy, čím sa otvára cesta k lepšej funkčnosti a ľahšiemu nasadeniu.

Scania súčasne predstavuje rad nových elektrických pohonných ústrojenstiev EM C1-4 v piatich výkonových úrovniach. Očakáva sa, že EM C1-4 bude veľmi obľúbená a to nielen vďaka širokej palete verzií.

„Rozšírením ponuky umožňujeme prispôsobiť elektrické vozidlá na mieru ich požadovanému použitiu. S piatimi rôznymi úrovňami výkonu a štyrmi prevodmi, sú tieto vozidlá veľmi flexibilné. Toto je základ, aby sme následne zákazníkovi odporučili tú správnu konfiguráciu batérií a doplnkových služieb tak, aby vozidlo skutočne vyhovovalo jeho potrebám,“ hovorí Allard.

Scania predstavuje batérie s dlhou životnosťou

Scania využíva články od švédskeho výrobcu Northvolt, ktoré zvládajú poháňať elektrické nákladné vozidlá až 1,5 milióna kilometrov. Ich uhlíková stopa je v porovnaní s porovnateľným odborovým štandardom približne tretinová.

Jednou z hlavných predností batérií Scania sú ich nabíjacie vlastnosti. Batérie je možné opakovane nabíjať až na 100 % dostupnej kapacity bez toho, aby to malo vplyv na ich životnosť. Navyše majú priamu krivku nabíjania, to znamená, že sa nabíjajú rovnakou rýchlosťou, aj keď sú takmer plné alebo úplne prázdne. Priama krivka nabíjania znamená predvídaný čas na nabíjanie a spoločne s dlhou životnosťou batérie zaisťuje nízke celkové náklady.

Spoločnosť Scania v spolupráci s firmou Northvolt dosiahla tieto vzácne vlastnosti vďaka zásadnej inovácii, vďaka ktorej majú batérie vždy správnu teplotu.