Robotika z domov i z komerčných prevádzok

Ben Goertzel je v súčasnosti jednou z najvýznamnejších kapacít v oblasti robotiky a umelej inteligencie (AI). Je zakladateľom a súčasným generálnym riaditeľom SingularityNET, spoločnosti, ktorá sa zameriava na spájanie AI a blockchainu s cieľom vytvoriť decentralizovaný otvorený trh pre užívateľov. Pôsobí tiež vo funkcii hlavného výskumníka vo firme Hanson Robotics, ktorá vytvorila robot AI Sophia. Je predsedom Artificial General Intelligence Society a OpenCog Foundation a výskumným profesorom vo Fujian Key Lab pre inteligentné systémy na Xiamen University of Technology v Číne. Pôsobil tiež ako riaditeľ výskumu v spoločnosti Singularity Institute.

Keď som minulý rok na konferencii o umelej inteligencii videla vašu Sophiu, ohromili ma niektoré výrazy ľudskej tváre, ktoré dokázala zachytiť. Akými ďalšími inteligentnými vylepšeniami prešla Sophia popri svojich mikroexpresiách?

Sophia sa neustále zlepšuje. Teraz má nohy a valivú základňu podľa ktorej si môže dokonca zvoliť spôsob pohybu. Sophia má zdokonalené ruky, môže odzrkadľovať mimiku a citlivosť výrazov tváre partnera pri konverzácii. Dokáže animovať viac ako 60 výrazov. Na sledovanie pohybu sme ju vybavili vstavanými kamerami, ktoré koordinujú pohyby hlavy a očí na udržanie očného kontaktu. Pomocou svojich nových rúk môže Sophia dokonca kresliť obrázky, ktoré sú integrované s jej spracovaním videnia.
Od minulého leta sme tiež veľa experimentovali s rôznymi systémami AI na riadenie dialógu v prirodzenom jazyku Sophie, vrátane systému OpenCog AGI – alebo systému umelej všeobecnej inteligencie – prebiehajúceho v rámci firmy SingularityNET. Keď sa na vedenie dialógu používa OpenCog, dokáže Sophie zostaviť svoje vlastné odpovede a už nemusí vyberať preddefinované úryvky dialógu.

Nie je OpenCog projekt, ktorého cieľom je vybudovať otvorený rámec umelej inteligencie s otvoreným zdrojom? Viem, že návrh je primárne poháňaný vašim výskumom, ktorý je v podstate architektúrou robotov a virtuálneho stelesnenia poznania, ktoré vedú k umelej inteligencii ekvivalentnej človeku.

Máte absolútnu pravdu. OpenCog v súčasnosti používa viac ako 50 spoločností, vrátane spoločnosti Cisco. V budúcom roku sa tešíme na používanie pokročilejších nástrojov OpenCog a SingularityNET AI na zlepšenie dialógu Sophie a jej emocionálnych a pragmatických ľudských interakcií. Cieľom je, aby robotka Sophia a ďalšie podobné „osoby“ pochopili úplne všetko, čo povie človek. Tak ďaleko očividne ešte nie sme, ale robíme pokroky a je to náš technologický cieľ. Ak sa to podarí, z robotov podobných Sophii sa stanú pozoruhodne cenné nástroje na domáce a komerčné prostredie pre ľudí, pričom pre roboty a ľudí to bude predstavovať pôdu pre vzájomné učenie sa.

Ako navrhujete osobnosť pre robota?

V súčasnosti je vytvorenie umelej osobnosti technologickým „čiernym umením“. Je to zložitý proces, ktorý si vyžaduje kódovanie konkrétnych pravidiel na množstvo správaní a reakcií, vrátane jazykových, fyzických a emocionálnych. Významnú úlohu hrá strojové učenie, ako aj školiace modely na osvojenie správania, založené na údajoch konania a chovania sa ľudí.

Kedy bude robot ako Sophia schopný absolvovať Turingov test? Myslíte si, že prídeme do bodu, keď už nedokážeme rozlíšiť rozdiel medzi robotom a človekom?

V súčasnosti sme už len pár rokov od systému AI, ktorý dokáže prejsť Turingovým testom, čo znamená, že bude schopný napodobniť ľudský dialóg, avšak bez skutočného pochopenia toho, o čom to hovorí. Na fyzický robot, ktorý úspešne absolvuje Turingov test, si pravdepodobne ešte niekoľko rokov počkáme. Ide tu o to, že keď robot vyzerá ako človek, ľudia mu niekedy pripíšu viac inteligencie, porozumenia a uvedomenia, ako v skutočnosti môže mať. Z obchodného hľadiska a z hľadiska uspokojovania ľudských potrieb je to veľké plus. Niektorí ľudia však vidia etické problémy, najmä v prípadoch, ak si ľudia vytvoria hlboké emocionálne spojenie s AI alebo s robotom na základe nesprávneho predpokladu, že AI im rozumie a vcíti sa do nich hlbšie, ako je tomu v skutočnosti.
Domnievam sa, že je dôležité, aby tvorcovia umelých inteligencií a robotov boli otvorení a jednoznační v styku so zákazníkmi a poučili ich o tom, s akým typom umelej inteligencie alebo robotickým systémom komunikujú.

Aký je všeobecný výskum nových aplikácií AI?

AI sa uplatňuje všade, vo všetkých oblastiach ľudského úsilia. Obzvlášť ma fascinujú aplikácie AI v biomedicínskom svete. Vidíme čoraz viac výsledkov vychádzajúcich z používania AI na analýzu údajov o klinickej medicíne alebo genomike, vytvorenia novej diagnostiky alebo navrhnutia nových terapií. Pri našej práci v skupine SingularityNET používame OpenCog a ďalšie nástroje AI na analýzu DNA supercentenárov – ľudí vo veku 105 a viac rokov – a nachádzame najrôznejšie dramatické veci týkajúce sa ich DNA.
AI sa tiež vo veľkej miere používa na diagnostikovanie chorôb plodín na základe snímok z listov rastlín a na sledovanie šírenia chorôb plodín z leteckých snímok. Aj keď to nemusí byť komerčne podnikavé ako AI v rozpoznávaní tváre, využitie AI v poľnohospodárstve má ďalekosiahly vplyv na ľudstvo.

Ben Goertzel so Sophiou, foto: roboglobal

Ste známy ako priekopník umelej všeobecnej inteligencie (AGI). Ako sa to premieta do našich životov?

V zásade sa AGI vzťahuje na AI, pričom sa obe môžu naučiť riešiť problémy celkom odlišné od problémov, ktoré boli začlenené do programovania alebo školenia. Aby to bolo možné dosiahnuť, musí byť AI schopná zovšeobecniť sa pomerne robustne na základe svojich predchádzajúcich skúseností. Životaschopná AI musí byť schopná interpretovať svoje vlastné skúsenosti v širšom kontexte.

Súčasnú revolúciu „úzkych AI“ vnímam ako predpoklad k oveľa väčšej revolúcii AI, ktorá má prísť po revolúcii v AGI. Úzky systém AGI je systém, ktorý zobrazuje výkonnú všeobecnú inteligenciu, ale je silne zaujatý schopnosťou smerom k určitej konkrétnej oblasti, ako je napríklad biomedicínsky výskum, dokazovanie matematickej vety alebo urbanistické plánovanie.

Vzhľadom na silné obchodné zameranie súčasného poľa AI sa zdá pravdepodobné, že cesta k úplnému AGI na ľudskej úrovni prejde celým radom úzkych AGI systémov, ktoré postupne zvyšujú schopnosti. Vytvorenie, nasadenie a výučba úzkych AGI systémov bude predstavovať nielen technickú, ale tiež koncepčnú výzvu, pretože tieto systémy rozširujú naše chápanie základov inteligencie, výpočtu, života a myslenia.

Predpovedám vytvorenie AGI, porovnateľné s tvorivým myslením človeka, v priebehu 5-30 rokov. Je potrebné urobiť veľa práce, ale som presvedčený, že odteraz máme celkom jasný plán na AGI využívajúci OpenCog a SingularityNET.

Aké sú vaše súčasné názory na technologické giganty Amazon, Google, Facebook, Microsoft a Apple vzhľadom na ich dominancia v zásobníku AI a ekosystém, ktorý budujú?

Táto dominancia im umožnila v oblasti AI postupovať veľmi rýchlo vpred. Zároveň si myslím, že dominancia veľkých spoločností bude pre ľudstvo veľmi nebezpečná, ak nebude rýchlo regulovaná. Veľké korporácie zohrávajú dôležitú úlohu v modernom technologickom ekosystéme, ich úloha by však nemala byť len v najímaní popredných vývojárov AI, v prijímaní akýchkoľvek údajov o všetkom a o všetkých a následným riadením AI.
Ja a moji kolegovia zo siete SingularityNET sme presvedčení, že vytvorenie prospešných úzkych aplikácií AI a všeobecne prospešných AGI sa s väčšou pravdepodobnosťou uskutoční, ak bude základná štruktúra algoritmov učenia sa a zdokumentovania AI decentralizovaná vo vlastníctve, kontrole a dynamike. Decentralizovaná štruktúra riadenia umožní sieti agentov AI riešiť väčšie množstvo potrieb a problémov a využívať príspevky od väčšej škály ľudí a spoločenských organizácií.
Chápem, že centralizované organizácie sa nakoniec musia sústrediť úzko, aby dosiahli efektívnosť. Ale decentralizované organizácie môžu byť rôznorodejšie a môžu tiež flexibilne zavádzať výrobky na trhy, ktoré neposkytujú až takú vysokú návratnosť investícií. Toto je jeden z dôvodov, prečo smartfóny so systémom Linux dominujú rozvojovému svetu.

Open-source AI je tu veľkou témou v ROBO Global, najmä vzhľadom na to, že Microsoft sa teraz zaviazal investovať 1 miliardu dolárov do projektu OpenAI. Môžete povedať viac o svojom novom podniku SingularityNET? Aký je jeho skutočný účel?

SingularityNET je úplne otvorená, decentralizovaná platforma AI s víziou demokratizovať najmodernejšie AI a súbory údajov, pretože si myslíme, že AI je príliš výkonná technológia na to, aby sa udržala iba vo veľkých organizáciách. Skúmame spôsoby, ako môžeme priniesť základné aspekty tejto technológie ľuďom, ktorí ju dnes nemusia nevyhnutne úplne pochopiť. Ide nám tiež o neziskové organizácie, malé a stredné podniky a dokonca aj o jednotlivcov, ktorí nám dôverujú a chcú pochopiť, ako technológia funguje.
V súčasnosti máme v komunite asi 100 000 ľudí a veľa prispievateľov po celom svete, ktorí sa angažujú vo vízii a ktorí s nami komunikujú v diskusných skupinách a na Twitteri. Usilujeme sa zmeniť paradigmu, aby sme zosúladili stimuly a vytvorili dôveryhodnejší a ekonomickejší systém prospešný pre ľudstvo.
S kolegom Cassio Pennachin sme vytvorili aj komerčnú skupinu „Singularity Studio“. Zaoberá sa vývojom podnikových softvérových produktov AI, ktoré majú byť licencované pre veľké korporácie. Singularity Studio sa zameriava aj na financie, zdravotnícke technológie, udržateľnosť a vertikály internetu vecí. V súčasnosti už máme niekoľko významných zákazníckych vzťahov. V analógii Linuxu môžeme povedať, že Singularity Studio je pre SingularityNET niečo také, ako Red Hat pre Linux. Účelom Singularity Studio je vytvárať ekonomickú hodnotu a riadiť rast ekosystému platformy SingularityNET. To nepriamo podporí rast Singularity Studio tým, že povedie k prítomnosti ďalších nástrojov AI v platforme, z ktorej budú môcť produkty Studia čerpať.

Ako funguje SingularityNET v spojení s niektorými robotickými prácami, ktoré ste vykonali?

SingularityNET poskytuje platformu a infraštruktúru, v ktorej môžu agenti AI navzájom spolupracovať a poskytovať služby zákazníkom za spravodlivo dohodnuté ceny – čisto decentralizovaným spôsobom bez centralizovaného kontrolóra. Technológia Blockchain sa využíva na umožnenie decentralizovaného riadenia a vysokej úrovne bezpečnosti vo všetkých aspektoch systému. Takáto decentralizovaná platforma AI sa môže účinne uplatniť v každom odvetví, ale má osobitnú silu v každej oblasti, v ktorej zohrávajú kľúčovú úlohu údaje od veľkého počtu bežných používateľov produktu. Je to preto, že spodný rámec založený na blockchainoch spôsobuje, že ochrana údajov, bezpečnosť údajov a demokratická správa sietí sú mimoriadne prirodzené. Robotika z domova, z kancelárie a komerčných prevádzok sa tomuto profilu veľmi dobre hodí. SingularityNET je dokonale navrhnutý tak, aby slúžil ako bezpečný „oblak robotov“ za veľkou pokojnou armádou robotov Sophia a iných sociálnych robotov všetkého druhu. Teším sa z budúcnosti umelej inteligencie a z úlohy, ktorú bude hrať v podnikoch a v našom osobnom živote.

Lisa Chai, vedúca výskumná analytička spoločnosti ROBO Global

Aj tento rozhovor nájdete v on-line časopise Logistika Dnes Magazín, ktorý si môžete stiahnuť TU