Raffaello D’Andrea: Roboty poskytujú firemnú silu

Vedec, vynálezca a podnikateľ Raffaello D’Andrea má neobyčajne veľkú predstavivosť. Je známy ako jeden zo zakladateľov spoločnosti Kiva Systems (dnes Amazon Robotics) a tiež ako vynálezca mobilných robotov, ktoré transformovali proces distribúcie a plnenia objednávok, pričom spôsobili revolúciu v maloobchodnom priemysle.

Raff je akademickým profesorom dynamických systémov a riadenia na ETH v Zürichu. Jeho výskum nanovo definoval povahu a použitie autonómnych systémov. Je aktívnym členom globálnej strategickej poradnej rady ROBO. Založil švajčiarsku spoločnosť Verity, ktorá vytvára najmodernejšie autonómne lietajúce stroje na svete.

Dráha Verity pre rast

Raffaelo je nadšený budúcnosťou robotov. „Testovanie tejto technológie v reálnych situáciách so skutočnými ľuďmi bolo skvelým inkubátorom pre veľké množstvo oblastí, kde bude možné používať drony. Naučili sme užívateľov kombinovať jednoduché používateľské rozhranie s pokročilou automatizáciou, aby sme umožnili skutočnú autonómiu v mnohých situáciách,“ hovorí. Výsledok: Tím spoločnosti Verity systém vôbec neprevádzkuje a dokonca ani užívatelia nerobia nič iné, len stlačia tlačidlo štart. „Pri každom novom projekte zlepšujeme to, čo môžu roboty robiť v ďalších praktických úlohách.“

Technológia dronov spoločnosti Verity dnes napríklad umožňuje bezpečne a spoľahlivo lokalizovať neobmedzené množstvo objektov. Drony možno používať vo vnútorných priestoroch, kde plnia rôzne úlohy. Zbierajú údaje, kontrolujú a monitorujú činnosť rôznych objektov, čítajú čiarové kódy na sledovanie a správu zásob v regáloch v sklade. Drony sú extrémne malé a ľahké, sú úplne autonómne, schopné nabíjania, vzlietania a vykonávania rôznych úloh 24 hodín sedemkrát v týždni. Všetko bez zapojenia človeka.

Najväčšou výzvou, ktorú Raff v súčasnosti vidí pre všetky aplikácie robotiky a umelej inteligencie je zlepšenie dvoch vecí: robustnosť a spoľahlivosť. „Uvoľnenie potenciálu robotiky a umelej inteligencie si vyžaduje rozsiahle a nebojácne prijatie a prekážkou tohto prijatia sú robustné a spoľahlivé systémy.“

Je to výzva, ktorú on a jeho partneri dokázali vyriešiť v spoločnosti Kiva Systems. „Amazon má v súčasnosti vo svojich skladoch viac ako 200.000 robotov. Vedeli sme, že musíme poskytovať mimoriadne vysokú úroveň spoľahlivosti a dokázali sme túto výzvu splniť. Jednoducho by to nefungovalo, ak by roboty narazili na veci alebo na seba, keby veci, ktoré nosia pri vysokých rýchlostiach, padali alebo keby sa pokazili na podlahách skladu.“

Kvadrokoptéry na obzore

To samozrejme platí aj pre drony lietajúce vzduchom okolo ľudí, či už ide o členov publika sledujúcich šou alebo o spolupracovníkov na podlahe skladu. Táto výzva bola katalyzátorom novej technológie Vers Failsafe – patentovaného riešenia pre kvadrokoptéry, ktoré účinne chráni pred zlyhaním pohonného systému. Pomocou funkcie Failsafe používajú drony sofistikované palubné algoritmy, aby sa počas možného zlyhania automaticky stabilizovali a zostali vo vzduchu. Kvadrokoptéry sú v súčasnosti najobľúbenejším typom robotov, čo robí tento typ softvérovej aktualizácie bezpečnosti atraktívnym pre mnohé logistické spoločnosti.

Spoločnosť Verity nedávno svoje drony komerčne sprístupnila a Raff považuje ich rozšírenie za kľúč k tomu, aby boli oveľa bezpečnejšie v letoch nad pracovníkmi v sklade, čím by sa rozšíril rozsah ich komerčných aplikácií.

„Potenciál komerčných robotov je neuveriteľný,“ hovorí. Drony sa už používajú na precízne fotografovanie objektov, pomáhajú odvetviu poľnohospodárstva, kontrolu potrubia, drôty a stožiare elektrických rozvodov, pomáhajú požiarnikom. Hasiči v Paríži používali drony na sledovanie tragického požiaru katedrály Notre-Dame, aby našli najlepšie polohy pre svoju hasičskú hadicu a zbierali údaje v reálnom čase, ktoré boli nevyhnutné na boj proti požiaru. Dodávka balíkov na „poslednú míľu“ pomocou dronov je už pre Amazon a ďalších maloobchodníkov normou. Drony možno použiť aj na dodávku vzoriek krvi z jedného miesta nemocnice na druhé.

Drony – trh s miliardami dolárov

Keď Raff hovorí o budúcnosti robotiky a umelej inteligencie, jeho perspektíva má korene vo všetkých oblastiach jeho práce – vedeckej, umeleckej a podnikateľskej. Poukazuje na svoje vlastné skúsenosti so spoločnosťou Kiva Systems.

Aj keď je ťažké si predstaviť, kde by bol Amazon bez svojich dnes známych robotov, v nedávnej mohla byť firma Kiva Systems zrušená. Päť rokov po založení spoločnosti sa vo februári 2008 Raff, a jeho spoločníci Mick a Pete v rámci spoločného obedu, radili, čo ďalej. „Bol to rozhodujúci okamih. Keď nás v októbri 2008 roku tvrdo zasiahla finančná kríza, práve sme dokončili zbierku finančných prostriedkov. Tieto peniaze fungovali ako veľmi potrebná poistná zmluva a my sme ju dokázali ustáť. Ak by náš rozhovor pri obede prešiel inak, Kiva by možno tú búrku neprežila.“

Zvyšok je, samozrejme, história. Keď Amazon kúpil spoločnosť Kiva v roku 2012, potvrdil novú realitu pre firmy na celom svete: obchodný potenciál robotiky sa ukázal ako správny a čas na investovanie do neho bol práve vtedy. Raff verí, že to isté platí v celom spektre robotiky a umelej inteligencie aj dnes. „Nastal príhodný čas, keď majú investori možnosť investovať do oblasti, ktorá úplne zmení spôsob, akým vidíme svet. V nasledujúcom desaťročí spôsobí využívanie robotov a umelej inteligencie pozitívny šok aj pre tých, ktorí už teraz myslia dopredu. Podľa Raffa sme uprostred obrovského inkubátora a je len otázkou času, kým bude testovanie robotov doladené a dokončené k dokonalosti. „Keď k tomu dôjde, zmena sa exponenciálne zrýchli a investori, ktorí sú na správnom mieste v správnom čase, budú ťažiť z výhod.“

(as)

Zdroj: ROBO Global

Foto: rohohub