Pandémia Covid-19 bude mať vplyv na sektor energetiky

Pre pomalé ekonomické oživenie po skončení pandémie koronavírusu sa globálny dopyt po energiách vráti do pôvodného stavu pravdepodobne až v roku 2025, varuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA). V takom prípade agentúra predpovedá hlbší prepad ekonomiky s následnou vysokou nezamestnanosťou, bankrotmi a štrukturálnymi ekonomickými zmenami. Aj v najoptimistickejšom scenári bude mať pandémia Covid-19 trvalý dôsledok na energetický sektor.

Podľa IEA poklesne v tomto roku globálny dopyt po energii o 5 %. Investície do sektoru energie sa znížia takmer o pätinu. Dopyt po rope klesne o 8 %, spotreba uhlia o 7 %. Obnoviteľné zdroje energie zaznamenajú mierny nárast. IEA varuje pred neistotou ohľadom budúceho dopytu po rope. Spolu s klesajúcou cenou ropy jej producenti nevedia, čo robiť s investíciami, ktoré by mohli spôsobiť nesúlad medzi ponukou a dopytom.

IEA očakáva, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokoch sa dopyt po rope zníži. Agentúra tiež varuje, že vzhľadom na nedostatok nových a účinných politík sme ďaleko od dosiahnutia cieľov v oblasti pozitívnych klimatických zmien. Otázka znie či bude pandémia koronavírusu stimulom alebo neúspechom pre energetický sektor v úsilí o udržateľnosť.

Z dlhodobého hľadiska IEA očakáva, že elektrické vozidlá znížia dopyt po rope. Analytici tvrdia, že dopyt po rope bude rásť už len v rozvíjajúcich sa krajinách. V roku 2030 však už bude aj v týchto regiónoch stagnovať. Agentúra v súčasnosti odhaduje, že v roku 2030 sa bude ťažiť približne 103 miliónov barelov ropy denne

Foto: Shutterstock