Ochladenie ekonomiky vidieť aj na trhu práce

Rast slovenskej ekonomiky v treťom kvartáli tohto roka spomalil na 1,3 % medziročne, čím sa potvrdil prvotný rýchly odhad. Hospodársky rast dosiahol po sezónnom očistení medzikvartálne tempo 0,4 %. Ekonomika stúpila na brzdu a zaznamenala najpomalšie medziročné tempo rastu od roku 2013.

Za spomalením tempa rastu stáli hlavne čisté vývozy, ktoré rast brzdili (prispeli -3 percentuálne body k celkovému rastu HDP). „Zahraničnému obchodu sa v 3Q19 veľmi nedarilo – vývoz bol medziročne nižší o 0,2 % (čo je však zlepšenie oproti druhému štvrťroku) a dovozy vzrástli o 3,3 % r/r. Slabosť nemeckého priemyslu sa prenáša aj na slovenský priemysel, ktorý je na Nemecko a celkovo EÚ výrazne napojený,“ vysvetľuje Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. Aj keď je tu impulz novej automobilky, ktorý pomáha v priemyselnej produkcii aj v zahraničnom obchode, slabšie externé prostredie naplno kompenzovať nedokáže.

Najväčším ťahúňom rastu boli tentokrát hrubé investície, ktoré vzrástli o 9,6 % medziročne, čím prispeli 2,6 percentuálnych bodov ku rastu ekonomiky. Pomohla im nízka báza z minulého roka a zvýšili sa pritom obe zložky – fixné investície (o 7,8 % r/r) aj zásoby. Spotreba domácností oproti predchádzajúcemu štvrťroku spomalila tempo na 1,8 % medziročne a k rastu prispela 0,9 percentuálneho bodu. „Slabší výkon naznačovali už údaje maloobchodných tržieb, ktoré boli napriek slušnému stavu na trhu práce a rastu disponibilného príjmu veľmi slabé,“ hovorí Katarína Muchová. Vývoj disponibilného príjmu by naznačoval vyššiu spotrebu, stúpla však aj miera úspor (na takmer 11 %).

Trh práce ostáva v dobrej kondícii, ale začína cítiť ochladenie rastu ekonomiky. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 5,9 %, čo ale stále predstavuje medziročný pokles o 0,5 p.b. Zamestnanosť meraná Výberovým zisťovaním sa v 3Q19 medziročne zvýšila iba o 0,2 %, čím zmiernila svoje tempo rastu. Po sezónnom očistení bola o 0,2 % q/q vyššia ako v druhom kvartáli. „Slabšie ekonomické prostredie vplýva aj na trh práce a ovplyvňuje vývoj zamestnanosti – tento prenos vidieť hlavne v priemysle, ale medziročne bola zamestnanosť nižšia aj v stavebníctve. Očakávame miernejšie tempá rastu zamestnanosti v ďalších kvartáloch, vzhľadom na celkovo slabšiu fázu ekonomického cyklu,“ konštatuje Katarína Muchová.

Nominálne mzdy prekonali očakávania ekonomických analytikov a nespomalili až tak výrazne oproti nadštandardne vysokému rastu v 2Q19 (na ktorý malo okrem iného vplyv vyplácanie 13. platov). Rast miezd reflektuje stále utiahnutý trh práce a tiež administratívne zmeny (príplatky za prácu cez víkend a v noci). Ich rast v 3Q19 dosiahol 7,7 % r/r. Po zohľadnení inflácie sa reálne mzdy zvýšili o 4,7 % r/r. V treťom štvrťroku dosiahla priemerná mzda v hospodárstve úroveň EUR 1068, čo je o EUR 76 viac oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

„Pristúpili sme k miernej úprave odhadu rastu na tento rok (o 0,1 percentuálneho bodu nižšie) – očakávame priemer roka na úrovni 2,4 %. Následne by rast mohol o niečo slabší v budúcom roku keďže potrvá, kým sa slabosť priemyslu a zahraničného obchodu vyrieši,“ poznamenáva Katarína Muchová. Domáci dopyt ostáva stále v slušnej kondícii, ale oblaky nad externým prostredím sa nerozplynuli. Finálna podoba Brexitu stále nie je známa, v hre ostáva tiež pomalší rast Nemecka, eurozóny a Číny, či nedoriešené spory v zahraničnom obchode ako aj postupné štrukturálne zmeny v automobilovom sektore.

Foto: Obrázok od LEEROY Agency z Pixabay