MMF posunul prognózu poklesu ekonomiky nadol

Medzinárodný menový fond včera zverejnil svoju najnovšiu prognózu dopadu koronakrízy na globálnu ekonomiku. Nie je prekvapením, že MMF svoj predchádzajúci odhad z apríla ešte viac posunul smerom nadol. „Predpovedá globálnej ekonomike hlboký prepad o 4,9 percent a mierne oživenie o 5,4 percenta v budúcom roku,“ hovorí Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank.

Zo správy vyplývajú tieto hlavné závery:

⦁ Prognóza potvrdzuje, že sme vstúpili do najhlbšej ekonomickej recesie v modernej histórii. „Škody si vyžiadajú až 12 biliónov dolárov. Hoci základný scenár ešte stále počíta s oživením v tvare písmena V, bude si to vyžadovať veľkú dávku šťastia,“ konštatuje Christopher Dembik. Rozhodujúca bude epidemiologická situácia, teda to, či sa svetu podarí vyhnúť ďalším vlnám pandémie a zároveň aj účinnosť monetárnych a fiškálnych politík.
⦁ Na rozdiel od predchádzajúcej ekonomickej krízy sa poklesu nevyhne žiadna oblasť globálnej ekonomiky. Podľa MMF už 90 percent krajín spadlo do recesie, alebo tak čoskoro urobí. V rozvinutých ekonomikách by HDP malo klesnúť o osem percent a v rozvíjajúcich o tri percentá. Spomedzi veľkých ekonomík sa nad vodou s jedno percentným rastom pravdepodobne udrží len Čína. India poklesne o 4,5 percent a Južná Afrika o osem percent.
⦁ Situácia v rozvinutých ekonomikách sa bude pravdepodobne vyvíjať ešte horšie, ako sa čakalo. Očakáva sa pokles eurozóny až o 10,2 percenta (predchádzajúci odhad o 7,5%), USA o osem percent, Francúzska o 12,5 percenta, Španielska o 12,8 percenta a Veľkej Británie o 10,2 percenta.
⦁ MMF upozorňuje, že prognóza sa môže ešte viac zhoršiť. Nezohľadňuje totiž zatiaľ variant druhej vlny pandémie v druhej polovici tohto, alebo na začiatku budúceho roka. Nedá sa navyše presne odhadnúť ani efekt masívnych balíkov centrálnych bánk a rozpočtových výdavkov. „Nateraz sa napríklad zdá objem stimulov v Číne nižší ako po finančnej kríze z roku 2008. To sa negatívne prejaví na krajinách produkujúcich komodity: Brazílii, Južnej Afrike a Rusku,“ tvrdí Christopher Dembik.
⦁ Úroveň globálneho dlhu s medziročným rastom až o 20 percent pravdepodobne prekoná doterajších vrchol z obdobia po druhej svetovej vojne.
⦁ MMF upozorňuje aj na zjavne odlišný vývoj v reálnej ekonomike a na finančných trhoch. Je za tým neustále rastúci prísun likvidity zo strany centrálnych bánk. Rakúsku sa napríklad len preto podarilo predať dlhopisy so splatnosťou o sto rokov za úrok 0,88 percenta. Niečo také by bolo ešte nedávno nepredstaviteľné.

Napriek tomu, že je najnovšia prognóza MMF oveľa viac realistickejšia, ako tá z apríla, naďalej platí, že predpovedať budúci ekonomický vývoj je pri súčasných podmienkach veľmi náročné. Dokazuje to aj veľký rozptyl medzi jednotlivými predpoveďami. Agentúra Bloomberg napríklad zohľadnila 74 predikcií analytikov, ktoré sa pri odhade zmeny HDP Číny v tomto roku pohybujú od poklesu o tri percentá až po rast o 3,5 percenta. Ekonomické modely totiž nie sú schopné zohľadniť faktor pandémie a často prehnané reakcie subjektov na krízu.

Najnovšia správa MMF je užitočným pripomenutím, že kríza bude hlbšia, než sa trhy nazdávajú. „Rovnako tak toho, že oživenie v tvare V je veľmi otázne. Je viac pravdepodobné, že bude len veľmi pomalé a bude sprevádzané nárastom nesplácaných bankových úverov v druhom kvartáli. Nevyhnutný bude nárast nezamestnanosti po skončení štátnych záchranných programov,“ uzatvára Christopher Dembik.

FOTO: Obrázok od Markus Winkler z Pixabay