Leteli z Amsterdamu do Mexica a pristáli v Amsterdame

Často lietajúcim cestujúcim sa možno už stalo, že ich lietadlo neodviezlo na ich plánované cieľové letisko, ale pristálo na tzv. náhradnom letisku, ktoré je uvedené aj v letovom pláne, prípadne na inom vhodnom letisku. Príčinou je najčastejšie nepriaznivé počasie na cieľovom letisku a technické problémy lietadla.

Existujú však aj kuriózne dôvody pristátia na náhradnom letisku. Nevšedný zážitok z letu, ktorý skončil inde než mal, mali pred niekoľkými dňami cestujúci na linke holandskej spoločnosti KLM z Amsterdamu do Mexico City. Lietadlo typu B747 alias jumbo sa vydalo na cestu s približne polhodinovým meškaním a jeho trasa viedla krížom cez britské ostrovy a ďalej cez Atlantik smerom k severoamerickému ostrovu Newfoundland. Po prelete tohto ostrova, keď lietadlo malo za sebou už päť a pol hodiny letu, sa náhle otočilo a po približne rovnakej trase, akou z Amsterdamu priletelo, sa začalo vracať späť. Po 11 hodinách sa let skončil tam, kde začal – na amsterdamskom letisku.

Čo bolo príčinou tohto návratu a prečo lietadlo nepristálo na niektorom letisku v Severnej Amerike? Najprv treba spomenúť, že ďalší let nad územie Mexika nebol prijateľný pre erupciu jednej mexických sopiek. Do atmosféry sa totiž dostali mračná vulkanického prachu, ktorý by mohol poškodiť motory lietadla. V podstate ide o „obrúsenie“ lopatiek kompresora.

Rozhodnutie nepristáť na území USA resp. Kanady zdôvodnila posádka tým, že nemala istotu, či všetci cestujúci splňajú vízové požiadavky na vstup do týchto krajín. Napokon tu ešte boli – kone! Holandské jumbo totiž v podpalubnom nákladnom priestore viezlo do Mexika niekoľko koní a posádka nemala čas zisťovať, na ktorom americkom letisku by sa o kone dokázali vhodne postarať. Let KLM685 skončil bezproblémovým pristátím v Amsterdame, cestujúci boli presunutí na iné lety a do Mexika sa napokon dostali. Na 11-hodinový výlet nad Atlantikom však isto budú dlho spomínať.

(M)